Η ισοπαλία όμως δεν βόλευε καμία από τις δύο ομάδες, καθώς οι Αρκάδες έφτασαν τους 21 βαθμούς, όσους έχει και ο Πανιώνιος με ένα ματς λιγότερο, ενώ οι «βυσσινί» έχουν πλέον 20. Αμφότεροι πλέον πρέπει να κάνουν αγώνα δρόμου για να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, ωστόσο την… βαρεμάρα «έσπασε» ο Καρέρα με το γκολ που πέτυχε στο 12. Ύστερα από ωραία κεφαλιά – πάσα του Παπάζογλου μπήκε στην περιοχή, έκανε ωραία κίνηση και με δυνατό σουτ «έγραψε» το 1-0. Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΛ προσπάθησε να βγει μπροστά, ωστόσο οι Αρκάδες κράταγαν με σχετική άνεση το υπέρ τους σκορ. Στο 35’ όμως, από πλάγιο άουτ του Κατσιαρού η μπάλα έφτασε στην περιοχή του Αστέρα και μετά από εναέρια μονομαχία, προσγειώθηκε μπροστά στον Ρομέου, ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, αφού η επόμενη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 45’, όταν ο Ουντότζι έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Λάρισας, αλλά δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά…

Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα που παρακολουθήσαμε ήταν πολύ καλύτερο, αν και για περίπου ένα εικοσάλεπτο δεν έγινε τίποτα αξιόλογο. Από το 70’ όμως και μετά, οι δύο ομάδες υποχρεώθηκαν να παίξουν πιο επιθετικά και έτσι είχαμε ορισμένες καλές στιγμές. Η αρχή έγινε με τον Αστέρα στο 74’, όταν ο Καρέρα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Νταμπίζα, αλλά πριν προλάβει να σουτάρει ο Τσοντοφάλσκι έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μετίν, η μπάλα τράνταξε το δοκάρι.

Στα επόμενα λεπτά η Λάρισα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεζε για το γκολ, ενώ στο 79’ έχασε μία σπουδαία ευκαιρία. Οι «βυσσινί» έφυγαν με τρεις παίκτες στην αντεπίθεση, όμως ο Κουζέν αγνοώντας τους συμπαίκτες του έκανε μόνος του το σουτ, με αποτέλεσμα ο Ντεγκρά να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή της Λάρισας, ενώ η επόμενη ευκαιρία ήταν για τον Αστέρα τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Τσοντοφάλσκι απέκρουσε δύσκολα την κοντινή προβολή του Παπάζογλου.

Έτσι λοιπόν το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και δεν ευχαρίστησε κανέναν…

To live του sportdog:

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

83'
Πολύ ωραία μπαλιά του Φορτούνη, ο Παπάζογλου βάζει την προβολή, όμως ο Τσοντοφάλσκι μπλοκάρει

80' Μεγάλη ευκαιρία για την Λάρισα. Οι "βυσσινί" φεύγουν στην αντεπίθεση, ο Κουζάν... αγνοεί τους συμπαίκτες του, κάνει και το σουτ, όμως ο Ντεγκρά διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

78’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μετίν, η μπάλα σταματάει στο δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης ο Πλιάγκας προσπαθεί να σκοράρει βλέποντας τον Ντεγκρά εκτός θέσης, όμως δεν τα καταφέρνει

77’ Καλή στιγμή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Καρέρα πέρασε εντυπωσιακά τη μπάλα πάνω από τον Νταμπίζα, αλλά ο Τσοντοφάλσκι βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε

63' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ και τρίτη στο ματς. Ο Κατσιαρός χτύπησε στη θέση του πέρασε ο Ρέντζιας.

60' Χωρίς κάτι ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά του δευτέρυ ημιχρόνου. Ο Αστέρας πατάει κάπως καλύτερα στο γήπεδο

55' Αλλαγή για την Λάρισα. Ο Πλιάγκας στην θέση του Σίμιτς

52' Αλλαγή για την Λάρισα. Ο Κολοβέτσιος πέρασε στη θέση του Ταυλαρίδη

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45
Μοναδική ευκαιρία για τον Αστέρα. ΑπόσέντρατουΦυτανίδηοΟυντότζιαμαρκάριστοςπαίρνειτηνκεφαλιά, όμωςημπάλαφεύγειάουτ

35' Γολ για την Λάρισα. Η μπάλα από γέμισμα έρχεται στην περιοχή του Αστέρα, οι Αρκάδες δεν μπορούν να διώξουν και ο Ρομέου με σουτ από κοντά κάνει το 1-1

22' H ΑΕΛ ψάχνει τρόπο να βγει στην επίθεση, όμως ο Αστέρας ελέγχει απόλυτα το ματς

Ένα χρόνο είχε να σκοράρει να σκοράρει ο Καρέρα, ο οποίος σήμερα πανηγύρισε το τρίτο του γκολ με την φανέλα του Αστέρα. Από τον Φεβρουάριο του 2010 είχε να βρει δίχτυα!

12’ Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης. Ύστερα από γέμισμα, ο Παπάζογλου με κεφαλιά τροφοδοτεί τον Καρέρα μέσα στην περιοχή και αυτός με ωραία κίνηση στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Αστέρας Τρίπολης
(Παύλος Δερμιτζάκης): Ντεγκρά, Φυτανίδης (85' Φρανκού), Ουριμπάρι, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Μπαστία, Λαδάκης, Καρέρα, Ουντότζι (60' Αρσενίεβιτς), Ροζέριο Μάρτινς (Φορτούνης), Παπάζογλου

Λάρισα (Νίκος Κωστένογλου): Τσοντοφάλσκι, Μελίσσης, Κατσιαρός (63' Ρέτζας), Νταμπίζας, Ταυλαρίδης (48' Κολοβέτσιος), Ρομέου, Αμπουμπακάρι, Σίμιτς, Μετίν, Βενετίδης, Κουζέν