Αν και ο Παναιτωλικός έδειξε πως μπήκε να τα παίξει όλα για τη νίκη, τελικά η ομάδα του Αγρινίου παρουσίασε σε άλλο ένα ματς μία κακή εικόνα. Ο Χαριστέας στο 2΄ έπιασε το σουτ με την μπάλα να μη του κάνει τη χάρη να καταλήξει στα χέρια του Κυριακίδης, όμως μέχρι εκεί ήταν η υπεροχή των φιλοξενούμενων.

Ο Λεβαδειακός πήρε γρήγορα τα ηνία του αγώνα και μόλις στο 10΄ ο Σουμπίνιο άνοιξε το σκορ με προβολή, ύστερα από το γύρισμα του Ναπολεόνι. Οι κενοί χώροι στην άμυνα του Παναιτωλικού έδιναν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν ό,τι θέλουν στο γήπεδο και πλην μίας καλής στιγμής στο 34΄ για τα «καναρίνια», δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο στο ματς.

Στο δεύτερο μέρος ο Λεβαδειακός έχοντας το υπέρ του 1-0 και τον Σουμπίνιο σε εξαιρετική ημέρα, βοήθησε βέβαια σε αυτό η αμυντική λειτουργία του Παναιτωλικού, κρατούσε με σχετική ευκολία την μπάλα και μαζί τον ρυθμό του αγώνα.

Η υπεροχή των Βοιωτών λοιπόν στην επανάληψη δεν μπορούσε να μη μετουσιωθεί σε ένα δεύτερο τέρμα, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν τα πάντα για να βάλουν τον Λεβαδειακό στην περιοχή τους. Έτσι, λοιπόν, μετά από ακόμα ένα λάθος της ομάδας του Λεμονή, ο Σουμπίνιο τελείωσε το ματς στο 83΄ με το δεύτερο του τέρμα και με δύο ματς λιγότερα έριξε πλάτη στον Παναιτωλικό ο οποίος μπήκε στην ζώνη του υποβιβασμού.

Το φιλμ του αγώνα

90΄+3΄ ΛΗΞΗ

90΄+2΄ Πόποβιτς στη θέση του Ναπολεόνι

89΄ Μελισσάς στη θέση του Σουμπίνιο

83΄ Ο Σουμπίνιο βρίσκει ξανά χώρο στην τρύπια άμυνα του Παναιτωλικού και νικάει τον Τζενάμο στο τετ α τετ για το 2-0!

77΄ Ο Φερνάντεζ στη θέση του Μητρόπουλου

72΄ Ο Λισγάρας δεν μπορεί να κάνει το 2-0 στην ανύπαρκτη άμυνα του Παναιτωλικού.

71΄ Ο Σουμπίνιο για άλλη μία φορά βρέθηκε απέναντι από τον Τζενάμο, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έδιωξε σε κόρνερ.

69΄ Κουτσόπουλος αντί Βασιλείου

58` Ωραία προσπάθεια και σουτ του Χαριστέα με το αριστερό μέσα από την περιοχή, ο Κυριακίδης απέκρουσε σε κόρνερ

52` O Σουμπίνιο είδε τον Τζενάμο εκτός θέσης, σούταρε από μακριά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

46` Ο Αναστασιάδης αντί του Ακαλέ

46` Έναρξη του αγώνα

45` Λήξη του πρώτου μέρους

34` Kόρνερ από αριστερά, γύρισμα του Κούσα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μουλόπουλος έδιωξε πάνω από τη γραμμή!

27' Ατομική προσπάθεια και σέντρα του Μεντί από αριστερά, κεφαλιά του Σουμπίνιο μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από το κάθετο δοκάρι..

23` Κίτρινη στον Χαριστέα

22` Από καλή θέση, στο ύψος της περιοχής, ο Ναπολεόνι έπιασε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα πέρασε άουτ

10` Ο Ναπολεόνι έκανε το γύρισμα από αριστερά στη μικρή περιοχή και ο Σουμπίνιο ανενόχλητος με προβολή σημείωσε το 1-0

7` Μπαλιά του Ναπολεόνι στην πλάτης της άμυνας, ο Σουμπίνιο έκανε το σουτ, μπλόκαρε και πάλι ο Μπλάζιτς

5` Moνοκόμματο σουτ του του Σουμπίνιο από το ημικύκλιο, μπλόκαρε ο Μπλάζιτς

2` Σουτ του Χαριστέα στην κίνηση με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ από το κάθετο δοκάρι