Οι "κίτρινοι" δίχως να πιάσουν φοβερή απόδοση χάρη στην κεφαλιά του Λαζαρίδη μπόρεσαν να πάρουν το "τρίποντο" κόντρα σε έναν ΟΦΗ που κατέβηκε στο γήπεδο με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς δίχως να απειλήσει ουσιαστικά.

"Παίξτε μπάλα"...

Κακό ήταν το πρώτο μέρος, αφού χαρακτηριστικό ήταν οτι στο 31` για πρώτη φορά ο τερματοφύλακας του Άρη, ο Βελλίδης, μπλόκαρε την μπάλα σε κεφαλιά του Παπουλή! Με τα πολλά, ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ στο 39`, όταν η κεφαλιά του Παπαζαχαρία βρήκε το δοκάρι του Σαχσανίδη.

Του κεφαλιού του!

Η είσοδος του Γιαννιώτα, που πήγε στην κορυφή, έδωσε μία πνοή στο επιθετικό παιχνίδι του Άρη. Στο 68` ο Καπετάνος σπατάλησε την καλή μπαλιά του Ουμπίδες αλλά στο 70` ο Νέτο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λαζαρίδης με κεφαλιά από τη γραμμή της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σαχσανίδη, κάνοντας το 1-0!

Από `κει και πέρα, ο Αναστόπουλος, που στο μεταξύ είχε περάσει τον Μάντζιο, έβαλε και τον Σίσιτς, δίνοντας εντολή για επίθεση, αλλά δεν άλλαξε τίποτα ως το τέλος με τον Άρη να πανηγυρίζει τη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα:

90+4` Λήξη του ματς

90+3 Ο Γιαννιώτα γύρισε από τα δεξιά, σουτ του αμαρκάριστου Καπετάνου, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

89' Σουτ Φατί, η μπάλα χτύπησε σε πόδι αμυντικού και πέρασε κόρνερ

84' Κίτρινη στον Ακόστα

80' Ο Σίσιτς στη θέση του Μπόντορ

77` Κίτρινη στον Βάντο

73` Σέντρα Νέτο από δεξιά, ο Λαζαρίδης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ

70` Ουκάρ αντι Ζόρντι Λόπεθ

69` Κανούλας αντί Καστίγιο

68' Σέντρα Ουμπίδες από δεξιά, ο Καπετάνος με σουτ στην κίνηση από τα αριστερά της περιοχής έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

66' Κίτρινη στον Τσουκάνη

62' Κίτρινη στον Κάλαϊντζιτς για φάουλ στον Γιαννιώτα

61' Ο Μάντζιος στη θέση του Καμπάνταη

58' Κίτρινη στον Γιαννιώτα

56' Κίτρινη στον Χόρχε Λόπεθ

49' Σουτ Γιαννιώτα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ

46` Ο Γιαννώτας στη θέση του Παπαζαχαρία και ο Καπετάνος σε αυτή του Σολτάνι

45+1` Λήξη του πρώτου μέρους

42' Ο Καστίγιο με τακουνάκι έστρωσε στον Φατί, ο τελευταίος επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Σαχσανίδης έπεσε και έδιωξε

39' Φάουλ Ουμπίδες από αριστερά, κεφαλιά του Παπαζαχαρία, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρ!

31' Φάουλ Λόπεθ από αριστερά, κεφαλιά του Παπουλή από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε εύκολα ο Βελλίδης.

15' Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα

1`Ο Λαζαρίδης έκοψε σωτήρια τον Παπουλή προτού ο τελευταίος γίνει απειλητικός