Facebook Pixel Φιρί-φιρί το πάνε οι Σέρβοι...
Life
| 2012-09-08 23:32:00

Φιρί-φιρί το πάνε οι Σέρβοι...

Η Σερβία του Ντούσαν Ίβκοβιτς ηττήθηκε από την Εσθονία στο Ταλίν με 88-81 για την 9η αγωνιστική του πρώτου ομίλου των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2013, γεγονός που την υποχρεώνει να πάρει την νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στο Ισραήλ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «πλάβι» να συντηρούν μικρό προβάδισμα μέχρι εκείνο το σημείο.

Οι Εσθονοί παρουσιάστηκαν πιο αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο και έτρεξαν ένα σερί 25-18 καταφέρνοντας να πάρουν το ροζ φύλλο με 88-81.

Ο Κρίστιαν Κανγκούρ πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γκρέγκορ Άμπερτ με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από το σερβικό ναυάγιο διασώθηκαν οι Κρστιτς (20 π, 9 ρ), Τεόντοσιτς (16 π) και Τέπιτς (16).

Πλέον οι Σέρβοι χρειάζονται μόνο την νίκη την τελευταία αγωνιστική όπου υποδέχονται το Ισραήλ και ενδεχομένως αυτή να χρειαστεί να επιτευχθεί με διαφορά 13 πόντων και άνω (ανάλογα από τα υπόλοιπα αποτελέσματα).

Πηγή: sport-fm.gr