Facebook Pixel Θρίαμβος Οζιέ στο Ακρόπολις!
Life
| 2011-06-19 15:15:00

Θρίαμβος Οζιέ στο Ακρόπολις!

Ο Γάλλος Οζιέ κατάφερε να κρατήσει την διαφορά που είχε πάρει νωρίτερα στις ειδικές διαδρομές και τελικά κατέκτησε την πρώτη θέση στο Ράλι Ακρόπολις, αφήνοντας δεύτερο τον Σεμπαστιάν Λεμπ!

Στην τελευταία ειδική διαδρομή που έγινε στο Λουτράκι, ο Σεμπαστιάν Οζιέ έπρεπε απλώς να κρατήσει το προβάδισμα των 10,5 δευτερολέπτων που είχε από τον Λεμπ και αυτός ακριβώς έκανε! Πήρε την πρώτη θέση στην υπερειδική με το Citroen, αφήνοντας... 9 χιλιοστά του δευτερολέπτου πίσω τον Λεμπ όπως έδειξε το φώτο φίνις.

Ετσι διατήρησε το προβάδισμα και πανηγύρισε την κατάκτηση του Ράλι Ακρόπολις. Βέβαια και ο άλλος οδηγός της Citroen, ο Λεμπ δεν μπορεί να έχει παράπονα καθώς με την 2η θέση στον ελληνικό αγώνα , πάει ολοταχώς για την κατάκτηση του όγδοου σερί παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Την καλύτερη θέση από ελληνικής πλευράς πήρε ο Λάμπρος Αθανάσουλας (Ford Fiesta RS) που κατετάγη 19ος με 4:40:08.7.