Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στο +13 στο 22' και όλοι κάπου εκεί πίστεψαν πως το απόγευμα των Θεσσαλονικιών θα είναι πολύ εύκολο! Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο προσπέρασαν στο 60-56!

Με επιμέρους σκορ 25-11 η ομάδας της Ελευσίνας κυνήγησε την έκπληξη, ωστόσο ο Άρης άντεξε, επέστρεψε στο ματς στην τέταρτη περίοδο και τελικά έφτασε στη νίκη με 85-76.

Δεκάλεπτα: 19-26, 35-45, 60-56, 76-85

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 8 (2), Παπανικολόπουλος 3, Παπανικολάου 15 (3), Ραϊβιο 2, Μαγκουνής 17 (6ριμπ), Λιακόπουλος 20 (2), Δεληγιάννης 7, Καμπ 2, Τσιάκος, Χιουζ, Αβραμίδης 2.

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 20 (2/2βολ, 3/3διπ, 4/4τριπ), Χαντ, Πελεκάνος 11, Ασημακόπουλος 14 (1τριπ, 8ριμπ), Καραποστόλου 2, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 9 (1), Τσιάρας 2, Σαρικόπουλος, Βεργίνης 19 (3), Τσακαλέρης 4.