Facebook Pixel Ο Ντούβνιακ νίκησε μόνος του τον Άρη!
| 2013-02-02 21:21:00

Ο Ντούβνιακ νίκησε μόνος του τον Άρη!

Το Ρέθυμνο πήρε σπουδαία νίκη στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη (73-71) με τον Ούρος Ντούβνιακ να πετυχαίνει 36 πόντους. Άλμα για την τετράδα από τους Κρητικούς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ακόμη και όταν βρέθηκε στο -14 δεν παράτησε το παιχνίδι. Πίστεψε στη μεγάλη ανατροπή και τα κατάφερε χάρης κυριως στην εκπληκτική του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Μετέφερε την πίεση και το άγχος στην άλλη πλευρά και έτσι ήρθε η νίκη.

MVP: Ποιος άλλος, ο Ούρος Ντούβνιακ. Ο γκαρντ της κρητικής ομάδας εκανε το παιχνίδι της ζωής τους και τελείωσε το ματς με 36 πόντους (7/8βολές, 10/12δίποντα, 3/8τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 6 κερδισμένα φάουλ, 2 λάθη και 2 ασίστ σε 36:36'' που βρεθηκε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Κώστας Χαρίσης. Ο Έλληνας σέντερ του Άρη σε 23:57'' πέτυχε μόλις 4 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ. Αντιμετώπισε φοβερά προβλήματα με τον Πέτγουεϊ και έχασε τις περισσότερες μάχες από τον Αμερικανό σέντερ.

KEY POINT: H παρουσία του Ντούβνιακ και γενικότερα του Ρεθύμνου στο τέταρτο δεκάλεπτο. Σε αυτό το διάστημα Ο Σέρβος μαζί με τους Πέτγουεϊ και Κόμματο οδήγησαν την ομάδα τους σε ένα τρομερό 24-11 και στη νίκη με 73-71.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Δεν ηταν πολλοί οι φίλοι του Άρη που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο. Αυτοί που έδωσαν το "παρών" προσπάθησαν να βοηθήσουν την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να φτάσει στη νίκη, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Δεκάλεπτα: 19-15, 40-26, 60-49, 71-73
Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 13 (3), Χαντ 9, Πελεκάνος 12 (2), Βεζενκοφ 13 (6ριμπ), Ασημακόπουλος 12 (2τριπ, 6ριμπ), Χαρίστης 4 (7ριμπ), Μποχωρίδης, Μούρτος, Βεργίνης 8, Τσακαλέρης.
Ρέθυμνο (Κουφος): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 8 (1), Αγγελόπουλος, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 36 (7/8βολές, 10/12δίποντα, 3/8τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 6 κερδισμένα φάουλ. Κόμματος 5, Κάρτερ 8, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 14 (5ριμπ, 5κοψ).

Πηγή: gazzeta.gr