Facebook Pixel Στο τέλος... είπε αυτός το τραγούδι!
| 2013-04-01 20:53:00

Στο τέλος... είπε αυτός το τραγούδι!

Μπορεί ο Πέτγουεϊ να ήταν ορεξάτος και να έκανε τα πάντα για να φύγει το Ρέθυμνο με τη νίκη από το ΣΕΦ, ωστόσο ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα στο φινάλε νίκησε 88-73, αν και ...κυνηγούσε το σκορ για μεγάλο διάστημα του ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» για ακόμη ένα εντός έδρας ματς (σ.σ. μετά από αυτό με τον Κολοσσό Ρόδου) κινδύνευσαν να ηττηθούν στο ΣΕΦ, αλλά το ένστικτο της αυτοσυντήρησης λειτούργησε ξανά. Μια εμφάνιση, όμως, η οποία σίγουρα αποτελεί καμπανάκι ενόψει του τελικού με την Κίμκι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Κατάλαβε πως οι φανέλες από μόνες τους δεν κερδίζουν. Για 35 λεπτά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχαν καμία συγκέντρωση στην άμυνα με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να τους παρασύρει στον ρυθμό τους. Όταν, όμως, οι Πρωταθλητές Ελλάδος και Ευρώπης έπαιξαν άμυνα, τότε η κατάσταση ανατράπηκε και σε χρόνο ρεκόρ έφτασαν στο +15.

MVP: Ο Κάιλ Χάινς. Ο Αμερικανός σέντερ των «ερυθρολεύκων» παίζει πάντα στο 110% των δυνάμεων του. Είτε απέναντι του είναι ομάδα Ευρωλίγκας, είτε ομάδα της Α1. Κόντρα στον ΑΓΟΡ ο Χάινς πέτυχε 14 πόντους με 5/5 δίποντα και 4/5 βολές.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Νταμίρ Λάτοβιτς. Σε καμία περίπτωση ο φόργουορντ του ΑΓΟΡ δεν βοήθησε την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ όσο θα περίμενε ο Έλληνας τεχνικός. Σε 10 λεπτά ο Λάτοβιτς είχε 5 πόντους με ¼ τρίποντα.

KEY POINT: Το Ρέθυμνο έδειξε ικανό για την μεγάλη έκπληξη στο ΣΕΦ. Μάλιστα για 35 λεπτά οι Κρητικοί είχαν το πάνω χέρι και είχαν τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης. Στο 27’ με λέι απ του Ντούβνιακ η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ βρέθηκε στο +10 (51-61) ενώ στο 32’ ήταν στο +7 (61-68). Ο Ολυμπιακός, όμως, με τους Χάινς και Παπανικολάου να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στη νίκη με 88-73.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Μηδενική… Και αυτό γιατί το ματς ήταν κεκλεισμένων των θυρών και έτσι στο ΣΕΦ δεν βρέθηκαν περισσότεροι από 100 φίλαθλοι.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 42-43, 59-64, 88-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Λο 6(1), Σπανούλης 15(1), Περπέρογλου 7(1), Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Παόυελ 7, Πέρκινς 1, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 24(2).

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν 9(1), Καλλινικίδης, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 8(2), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 11(1), Κόμματος 10(2), Κάρτερ 7(1), Λάτοβιτς 5(1), Πέτγουεϊ 21(3), Σιζόπουλος. είναι τιμωρημένοι οι Πειραιώτες και τους απομένει ακόμη ένα (σ.σ. Ελευσίνα) για να εκτίσουν την ποινή.

Πηγή: gazzeta.gr