Facebook Pixel Έπιασε Λιμάνι και τώρα... περιμένει!
| 2013-06-03 18:14:00

Έπιασε Λιμάνι και τώρα... περιμένει!

Ο Ολυμπιακός έκανε το 3-0 κόντρα στο Ρέθυμνο (τον νίκησε 67-80 και στην Κρήτη) και πλέον περιμένει τον Παναθηναϊκό για τους τελικούς της Α1 με πλεονέκτημα έδρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν με ευκολία από την Κρήτη, έκαναν το 3-0 και προκρίθηκαν στον τελικό του πρωταθλήματος. Εάν ο Παναθηναϊκός κάνει το 3-0 απόψε κόντρα στον Πανιώνιο τότε οι τελικοί, όπως έχει ενημερώσει εδώ και μέρες ο ΕΣΑΚΕ, θα αρχίσουν την Παρασκευή (7/6) με το πρώτο ματς να γίνεται στο ΣΕΦ. Από τη μεριά της η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ περιμένει και αυτή να δει πότε θα αρχίσουν οι μικροί τελικοί.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Από το πρώτο ως το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα είχε το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασε ποτέ. Ο Πρωταθλητής Ελλάδος και Ευρώπης παρουσιάστηκε σοβαρός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν υποτίμησε σε κανένα σημείο του ματς τον αντίπαλο του και κατάφερε έτσι να φτάσει στη νίκη και στο 3-0.

ΜVP:Ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε σπουδαίο παιχνίδι και ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών. Ο 31χρονος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με double-double (15π, 10ασ) σε 31:26'' που βρέθηκε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Ούρος Ντούβνιακ έκανε... διαστημική εμφάνιση στον δεύτερο ημιτελικό, αλλά στο τρίτο παιχνίδι της σειράς ο Σέρβος γκαρντ του Ρεθύμνου έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Ο Σέρβος γκαρντ του ΑΓΟΡ είχε μόλις 4  πόντους σε 21:10 που αγωνίστηκε.

KEY POINT: Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο ματς και προηγήθηκε με 2-15 στο 6' με το δεκάλεπτο να τελειώνει με το ίδιο σκορ του δεύτερου ημιτελικού στο ΣΕΦ (12-24). Η διαφορά έφτασε δύο φορές στο +16 (15-31, 21-37) και στη μεγαλύτερη τιμή της +17 (27-44 με 2/2 βολές του Γκιόργκι Σερμαντίνι). Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν λευκή πετσέτα και έκαναν σπουδαία αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο. Μέσα σε έξι λεπτά κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις πόντους (50-53), αλλά μέχρις εκεί. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με σερί 8-0 έστειλαν και πάλι τη διαφορά στο +11 (50-61) και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι καθώς η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κράτησε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Κατάμεστο ήταν το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στον τρίτο ημιτελικό των play off μεταξύ του Ρεθύμνου και του Ολυμπιακού. Αρκετοί ήταν και οι φίλοι των Πρωταθλητών Ελλάδος και Ευρώπης που βρέθηκαν στο κλειστό και συμπαραστάθηκαν στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης οι άνθρωποι του Ρεθύμνου βράβευσαν την ομάδα του Ολυμπιακού για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Δεκάλεπτα: 12-24, 31-46, 53-64,67-80

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Αγγελόπουλος 5 (1), Χορν 9 (1), Καλλινικίδης, Προύιτ 6 (2), Τσαρουχάς, Τσόχλας 7 (1), Ντούβνιακ 4, Κόμματος, Κάρτερ 9 (1), Λάτοβιτς 15 (3), Πέτγουεϊ 12 (11 ριμπ.), Σιζόπουλος.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Άντιτς 9 (2), Σπανούλης 15 (2 τρ., 10 ασ.), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 15 (3/4 τρ.), Κατσίβελης 5 (1).

Πηγή: gazzeta.gr