Facebook Pixel Έσπασε το ρόδι ο ΚΑΟΔ
| 2013-10-20 20:32:00

Έσπασε το ρόδι ο ΚΑΟΔ

Σεφτέ στη φετινή Α1 μπάσκετ των ανδρών έκανε ο ΚΑΟΔ, ο οποίος επικράτησε στην Κηφισιά της ΑΕΝΚ με 95-84, για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με τον Πολκ να παίρνει… φωτιά στην τελευταία περίοδο ο ΚΑΟΔ πήρε την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας εκτός έδρας της Κηφισιάς με 95-84, για τη δεύτερη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Οι Δραμινοί βρέθηκαν να χάνουν ακομα και με 15 πόντους, όμως δεν το έβαλαν κάτω και με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος του αγώνα κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη.

Ο Πολκ κορυφαίος των νικητών καθώς είχε 22 πόντους με 6 τρίποντα. Ο Κρόκερ ξεχώρισε για την ΑΕΝΚ.

Με τον Κρόκερ σε κέφια (14 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) και τον ΚΑΟΔ να μπαίνει στο παρκέ χωρίς συγκέντρωση (7 λάθη στην πρώτη περίοδο), η Κηφισιά δεν δυσκολεύτηκε αφενός να πάρει το προβάδισμα, αλλά και να χτίσει διψήφια διαφορά η οποία μάλιστα έφτασε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου στο +15 (33-18). Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς δεν το έβαλαν κάτω αρχικά με σερί 7-0 και στη συνέχεια με επιμέρους 11-2 κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο στους επτά, 47-40.

Και δεν σταμάτησαν εκεί οι φιλοξενούμενοι. Επιστρέφοντας φορτσάτοι από τα αποδυτήρια έτρεξαν επιμέρους 11-2 και κατάφεραν να περάσουν μπροστά (49-51), για πρώτη φορά μετά το 6-7 του πρώτου δεκαλέπτου. Εναλλαγές στο σκορ, με τους Δραμινούς να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο με μικρό προβάδισμα τριών πόντων, 59-62. Στην τελευταία περίοδο τον λόγο είχε ο Πολκ. Ο Αμερικανός γκαρντ του ΚΑΟΔ με τέσσερα δικά του τρίποντα έφερε την ομάδα του στο +12 (67-79) δίνοντας της ταυτόχρονα και το ψυχολογικό αβαντάζ για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 79-71 όμως έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις με τους Δραμινούς να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 95-84.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 47-40, 59-62, 84-95

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 9 (2), Λιακόπουλος 9 (1), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 30 (3), Κομποδιέτας, Μενουδάκος, Σιούτης 3 (1), Ψαθάς 2, Γκάρετ 12 (8 ριμπάουντ), Γουντς 9, Τσαλδάρης 2, Μπάρλος 8

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 6 (1), Τσόβιτς 2, Λάζεριτς 15 (1), Πολκ 22 (2), Βον 6, Μάρκοβιτς 8, Σπυριδωνίδης 4 (1), Μπάβτσιτς 3, Ζάρας 8, Μπένας 4, Χρυσικόπουλος 17 (3), Κολοβής

Πηγή: sportfm.gr