Facebook Pixel Ο Κολοσσός το... Δράμα
| 2014-03-02 20:16:00

Ο Κολοσσός το... Δράμα

Η ομάδα της Ρόδου “καιγόταν” για τη νίκη, αλλά ο ΚΑΟΔ ήταν αυτός που τελικά την πανηγύρισε! Βασιζόμενη στους Μπράουν και Μπάβτσιτς, η ομάδα της Δράμας επιβλήθηκε με 76-70 και “δραπέτευσε” από την έδρα του Κολοσσού με το διπλό.

Οσον αφορά στους γηπεδούχους, μετά από αυτή την ήττα ο δρόμος για την σωτηρία έγινε πιο δύσβατος.

Οι χαμένες βολές (είχαν 5/10 στο πρώτο δεκάλεπτο) “κόστισαν” στον Κολοσσό και επέτρεψαν στον ΚΑΟΔ να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 26-21, καθώς σε όλους τους άλλους τομείς το ματς ήταν ισορροπημένο. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά στην άμυνα, σκόραραν με άνεση στην επίθεση κυρίως δια χειρός Μπράουν και Μπάβτσιτς και πήραν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-34.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάλεψαν να καλύψουν τις αποστάσεις και στο 29' ισοφάρισαν σε 49-49 μετατρέποντας έκτοτε την αναμέτρηση σε πρώτου μεγέθους. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι τέλους στο σκορ, με τον Κολοσσό να μην καταφέρνει να προσπεράσει με περισσότερους από 2π. (66-64, στο 37').

Με τρίποντο του Τζόουνς η Δράμα βρέθηκε στο +4 (72-68 στο 39'), ο Παπαντωνίου μείωσε 15'' για το τέλος με λέι απ σε 70-72, όμως, στην ρουλέτα των βολών ο Μπράουν ήταν αλάνθαστος (είχε 4/4 στα τελευταία δευτερόλεπτα) και χάρισε στην ομάδα του το πολύτιμο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 34-43, 51-52, 70-76