Με τον Παπαπέτρου στον πάγκο με πολιτικά, η Ελλάδα δυσκολεύτηκε στην πρώτη περίοδο. Με σουτ εντός πεδιάς 7/14 τόσο για τη «γαλανόλευκη» όσο και για τους Λιθουανούς, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι και έληξε 23-22.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο. Η «Λιέτουβα» έβρισκε τα σουτ και είχε ένα μικρό προβάδισμα. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκλεισε το ημίχρονο με 10 πόντους, ενώ οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 38-34 υπέρ των Λιθουανών.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 έφτασαν τη διαφορά στο +10 (22', 34-44) και οι Νέοι του Κώστα Μίσσα κλήθηκαν να αντιδράσουν άμεσα. Γεγονός που έκαναν, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (29', 52-54). Ωστόσο, ένα νέο 5-0 των Λιθουανών έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 52-59.

Ο γκαρντ του Άρη συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς, φτάνοντας τους 20 πόντους, όμως η Εθνική δεν μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Καμπερίδης και ο Διαμαντάκος έδωσαν λύσεις κάτω από το καλάθι αλλά οι Ταμούλις (15 πόντοι), Γιανκάιτις (12 πόντοι), Γκιντβάινις (11 πόντοι) και Γκριγκόνις (10 πόντοι) δεν άφησαν την Ελλάδα να επιστρέψει ολοκληρωτικά στο παιχνίδι.

Μπροστά στο ελληνικό κοινό η Εθνική ξεκίνησε με άσχημο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στην Κρήτη, ηττήθηκε (73-65) και η νίκη κόντρα στην Λετονία αύριο κρίνεται αναγκαία.

Δεκάλεπτα: 23-22, 34-38, 52-59, 65-73

Ελλάδα: Μποχωρίδης 20, Λιάπης 6, Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου, Σιόλογκας 7, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 11, Αγραβάνης 7, Διαμαντάκος 11, Μαραγκός 3.

Λιθουανία: Ζαλάλις, Ταμούλις 15, Κουμπίλιους 3, Γκιντβάινις 11, Λεκαβίτσιους 3, Ντίμσα 9, Γιανκάιτις 12, Κρεστίνιν 2, Γκριγκόνις 10, Γκριτσιούνας 2, Ταρόλις 6.