Σλούκας και Λοτζέσκι ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους με 16 και 10 πόντους, αντίστοιχα, με τον φόρηουορντ του Ολυμπιακού να μαζεύει και 8 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Μαυροειδής που σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ είχε και 7 ριμπάουντ.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς έκανε ο Ολυμπιακός ο οποίος παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος στο παρκέ και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα έφτασε γρήγορα στο +9 (12-3). Ο Σλούκας ηγήθηκε της “’ερυθρόλευκης” επίθεσης και με οκτώ δικούς του πόντους, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων (22-14).

Ντούβνιακ και Μαυροειδής έδωσαν λύσεις στην Κηφισιά, αλλά με Λοτζέσκι και Ντάρντεν ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπους να παραμένει σε απόσταση ασφαλείας. Η είσοδος του Σπανούλη έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους οι οποίοι με τον Καββαδά έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (40-29).

Αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς επέστρεψε ο Ολυμπιακός και με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη που σημείωσε πέντε μαζεμένους πόντους έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2 και έφτασε στο +20 (49-31). Ο ρυθμός του ματς έπεσε, η ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν άστοχη και η Κηφισιά μείωσε τη διαφορά με τη λήξη του δεκαλέπτου (54-38) με πόντους του Ντέιβις.

Με τρίποντα από Λοτζέσκι και Λαφαγιέτ ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας στο +21 (66-45), ενώ η απάντηση ήρθε δια χειρός Μαυροειδή ο οποίος με επτά σερί πόντους οδήγησε την Κηφισιά σε επιμέρους σκορ 7-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μαζεύουν τη διαφορά και έφτασαν στους 14 πόντους (73-59), ενώ με πόντους του Σλούκα ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφτασε στο τελικό 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 40-29, 54-38, 77-63.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 2, Ντάνστον 8 (8 ριμπ.), Σπανούλης 6 (1), Ντάρντεν 4, Σλούκας 16 (2), Λαφαγιέτ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2 τριπ., 8 ριμπ.), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 9 (1), Μάντζαρης 7 (1), Καββαδάς 4, Κατσίβελης 5 (1).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Σίλας 14 (2), Λιακόπουλος, Πόποβιτς 4, Πεσάκοβιτς 4, Μαυροειδής 16, Ψαθάς 5, Μελισσαράτος, Αμπότ, Ντούβνιακ 9, Ντέιβις 3, Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος.

Πηγή: ebasket.gr