Σαφώς πιο βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο της φιλικό, η Εθνική Ομάδα Ανδρών επικράτησε της Βοσνίας με 78-60 και μπήκε με το δεξί στο τουρνουά της Κωνσταντινούπολης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε με τους Ζήση, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Κουφό. Το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου πέρασε με τη Βοσνία να έχει το προβάδισμα. Από το 7 και μετά η Εθνική ανέβασε στροφές και με τον Αντετοκούνμπο πήρε για πρώτη φόρα το προβάδισμα κάνοντας το 12-11. Στο 8′ η Βοσνία ξαναβρέθηκε μπροστά στο σκορ (16-15), όμως και πάλι η Εθνική μας είχε την απάντηση με τους Αντετοκούνμπο και Σπανούλη να διαμορφώνουν το 19-16 και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-16.

Στο δεύτερο σκέλος του πρώτου ημιχρόνου η Εθνική μας συνέχισε να έχει το πόδι στο γκάζι, με την μέγιστη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 16 πόντους (36-20) για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +14 (41-27).

Στην επανάληψη η “γαλανόλευκη” συνέχισε στο ίδιο μοτίβο ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά στο 22′ διαμορφώνοντας αρχικά το 44-27 και στη συνέχεια το 46-27. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 από την Εθνική μας, εκτοξεύοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +28 (55-27) κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 62-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βοσνία ήταν αυτή που πάτησε γκάζι. Μάλιστα στο 37′, το επιμέρους σκορ βρισκόταν στο 13-6 υπέρ των Βόσνιων. Όμως η διαφορά που είχε φτιάξει το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη έδωσε την ευκαιρία να χαλαρώσουν λιγάκι, φτάνοντας εν τέλει στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-27, 62-41, 78-60