Την πρώτη της μεγάλη νίκη στο Ευρωμπάσκετ πανηγυρίζει η Ελλάδα, καθώς παρότι βρέθηκε τρεις φορές στο -10 από την Κροατία, με μία εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τέλος, τούμπαρε το ματς και επικράτησε με 72-70, κάνοντας μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον Όμιλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ήταν χωρίς αμφιβολία ο Βασίλης Σπανούλης που πήρε την ομάδα από το χέρι και σημείωσε 16 πόντους, εντυπωσιακοί και οι Πρίντεζης, Μπουρούσης και Ζήσης.

Αστοχία, λάθος επιθέσεις και Σίμον...

Κάπως έτσι περιγράφεται η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, όπου η Εθνική δεν ήταν καλή και έδωσε δικαιώματα στους Κροάτες, που θα μπορούσαν να έχουν πάρει μεγάλη διαφορά. Παρότι ξεκινήσαμε με καρφωματάρα του Αντετοκούνμπο στο ματς, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι όντας εύστοχοι σε σουτ τριών πόντων και παίζοντας εξαιρετική άμυνα έφτασαν στο 7-13 και στο 11-18. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-18 με καλάθη του Κουφού, ωστόσο ήταν εμφανές πως υπάρχει πρόβλημα στην επίθεση για την Ελλάδα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι Κροάτες έβρισκαν σκορ με τον Σίμον που «πέταγε» φωτιές, ενώ στην άμυνα μας έδιναν ελεύθερα τρίποντα και δικαιωνόντουσαν. Ο Καλάθης είχε πολλά άστοχα σουτ, ενώ δεν κυκλοφορούσαμε καθόλου καλά την μπάλα. Έτσι λοιπόν, παρότι πλησιάσαμε στο 18-20, οι γηπεδούχοι γρήγορα έφυγαν στο 20-25 και 24-30, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 28-33. Πρώτος σκόρερ στην ανάπαυλα ήταν ο Σιμον με 13 πόντους, ενώ για την Ελλάδα 7 έχει ο Σπανούλης και 6 ο Αντετουκούνμπο.

Το λάθος του Αντετοκούνμπο και τα 3ποντα...

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την Ελλάδα, καθώς η Κροατία και πάλι με τρίποντα, έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 για το 30-40. Η Εθνική μας εξακολουθούσε να έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα, όμως εκείνη τη στιγμή ήρθε η έξτρα βοήθεια από τον Πρίντεζη. Ο άσος του Ολυμπιακού με ένα τρίποντο, μία καλή άμυνα και ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, έκανε το 35-40 και μετέτρεψε το ματς σε ντέρμπι! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ωστόσο, έχασε την συγκέντρωσή του στο χειρότερο σημείο του αγώνα (24'') και μετά από ένα άστοχο τρίποντο έκανε το τέταρτο του φάουλ και αποχώρησε νωρίς για τον πάγκο, δημιουργώντας άλλο ένα πρόβλημα στον Κατσικάρη. Οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν λοιπόν τις αλλαγές στην Ελλάδα και έφτασαν πάλι στο +10 (39-49), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-57 με καλάθι του Κουφού στην λήξη.

Σπανούλαρος!

Η Ελλάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο άλλαξε εικόνα, βελτιώθηκε εντυπωσιακά και με τον Κατσικάρη να χρησιμοποιεί στην 5αδα του Ζήση, Σπανούλη, Σλούκα, Πρίντεζη και Μπουρούση, γύρισε το ματς τούμπα! Οι Κροάτες προηγήθηκαν 51-59, όμως στην συνέχεια πήρε το... όπλο του ο Σπανούλης. Ο αρχηγός με ένα τρομερό τρίποντο μείωσε 56-51 στο 6.43'' πριν το φινάλε, στην συνέχεια είχε 3/3 βολές, αλλά και ένα ακόμα φοβερό τρίποντο, 4.24'' πριν το τέλος του ματς, για το 64-65!

Το μομέντουμ ήταν πλέον με την Ελλάδα και έτσι γρήγορα ήρθε και η... προσπέρασε. Ο Σλούκας έκανε το 66-65, ο Μπουρούσης το 68-67 με ένα ηρωικό καλάθι και ο Πρίντεζης το 70-67 στον αιφνιδιασμό δύο λεπτά πριν την λήξη. Πλέον ήταν αδύνατον να χαθεί το ματς. Οι Κροάτες έκανε βιαστικές επιθέσεις, είχαν πάρα πολλά
air ball και η Εθνική παίζοντας έξυπνα βρήκε εύκολους πόντους και πήρε μία τεράστια νίκη με 72-70.

Δεκάλεπτα: 13-18, 28-33, 51-57, 72-70

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 10 (5 ασ.), Ζήσης 7, Σπανούλης 16 (3 τρίπ., 6 ασ.), Καλάθης 2, Περπέρογλου, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου, Κουφός 11 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Αντετοκούνμπο 6.

Κροατία (Περάσοβιτς): Τόμιτς 9, Ρούντεζ, Στίπτσεβιτς, Σάριτς 11 (1), Ούκιτς 14 (2), Σίμον 18 (3), Ντρέιπερ 2, Ζόριτς 8, Χεζόνια 8 (2/8 τρίπ.).