Facebook Pixel Να περάσει ο επόμενος!
| 2015-09-09 17:49:00

Να περάσει ο επόμενος!

Η Εθνική μας έκανε τη... δουλειά και με τη Σλοβενία, επικρατώντας με 83-72, σημείωσε το 4x4, παρά το "μπλακ-άουτ" και πάλι στο 3ο δεκάλεπτο. Μεγάλο ματς ο "Kill Bill", πολύ καλοί Πρίντεζης, Καλάθης και Μπουρούσης

Aκόμα μια σπουδαία εμφάνιση για τον Βασίλη Σπανούλη, που σημείωσε 19 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ, καθορίζοντας τον αγώνα με καθοριστικά καλάθια το τέλος. Ο Γιώργος Πρίντεζης, με 16 πόντους, ήταν αυτός που διατήρησε την υπεροχή της Ελλάδας όταν οι Σλοβενοι πίεζαν, παρέα με τον Νικ Καλάθη των 12 πόντων και 6/6 βολών. Από τη Σλοβενία, στηρίχθηκε αποκλειστικά στο ντουέτο των Γιάκα Μπλάζιτς και Ζόραν Ντράγκιτς, που σκόραραν 27 και 22 πόντους, αντίστοιχα, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε με τους Καλάθη, Σπανούλη, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και ΚουφόΜε όπλο την άμυνα μας προηγηθήκαμε με 8-2, αλλά τα πικ εν ρολ των Σλοβένων μας έκαναν τη ζημιά, οι οποίοι μείσα 12-11 στο 5`. Το ματς είχε υψηλό τέμπο, που βόλευε και τις δυο ομάδες, αλλά το άσχημο ήταν τα δύο φάουλ του Αντετοκούνμπο. Το μεγάλο τρίποντο του "Kill Bill" διαμόρφωσε το 21-15 στο 9` με το όπλο μας να είναι τα 10 ριμπάουντ. Ο Σλόκαρ μας δημιουργούσε προβλήματα (7π.), με το δεκάλεπτο πάντως να λήγει 23-17 για τη γαλανόλευκη. Σημαντικό οτι είχαμε πάρει 16 πόντους από το "ζωγραφιστό".

Με "Πέρπε" και Καϊμακόγλου στην 5άδα ξεκίνησε το δεκάλεπτο (ο "Πέρπε" έκανε το 25-17), και με το γκολ-φάουλ του Μπουρούση φτάσαμε στο 28-17 στο 12`. Όποτε μπορούσαμε, πατούσαμε το "γκάζι", φέραμε τη διαφορά στο +10 (30-20 στο 24`). Η κυριαρχία μας στους αιθέρες συνεχιζόταν, καθώς τα ριμπάουντ ήταν 15-6, με τον Μπουρούση στο 15` να διαμορφώνει το 32-20 και μετά το 34-23, φτάνοντας τους 7π. Ο ψηλός είχε πάρει... φόρα, βάζοντας 6 σερί πόντους, με τη διαφορά να είναι στους +/-10 πόντους, με τον Σπανούλη στο 18` να πηγαίνει τη διαφορά στο +13 (40-27). Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο "Kill Bill" που με δύο... τριποντάρες έφτασε στους 13 πόντους και το ημίχρονο έληξε 46-31! Η Εθνική μας έπαιζε εξαιρετικό μπάσκετ, καθώς έβγαζε συνεργασίες στην επίθεση, διάβαζε το παιχνίδι, έβαζε μεγάλα σουτ και έπαιζε σκληρή άμυνα.

Η Ελλάδα βγήκε στο παρκέ με τους Καλάθη, Σπανούλη, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και Κουφό, με τον Μπλάζιτς με δύο τρίποντα να κάνει το 48-37 στο 23`. Μ` αυτά και μ` αυτά, ο Κατσικάρης γύρισε πάλι σε σχήμα με τρία γκαρντ, ενώ οι Σλοβένοι με 9-2 έφτασαν στο 48-40 στο 25`. Δείχαμε να έχουμε χάσει το καλό μας ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, με τη διαφορά πάντως να συντηρείται στους +/-10 πόντους, αλλά το κακό είναι οτι η Σλοβενία είχε βρει τα σουτ, είχε σφίξει πολύ την άμυνα της και μείωσε 54-49 στο 27`... Το τρίποντο του "Πριντ" στο 28` για το 59-51 ήρθε σαν ευλογία με τον Καλάθη με βολές να κάνει το 62-53 στα 14`` πριν το τέλος, που ήταν και σκορ δεκαλέπτου. Η ομάδα του Ζντοβτς ήταν καλύτερη στην περίοδο, όμως τουλάχιστον ελέγχαμε το σκορ.

Ο απίθανος Μπλάζιτς με απίστευτο τρίποντο μείωσε 62-56 και με βολές έκανε το 62-58. Ο Ντράγκιτς μετά από τραβηγμένο επιθετικό φάουλ του Πρίντεζη μείωσε 62-60 κι έμεναν 8 λεπτά, με την πίεση πλέον να γίνεται αφόρητο φορτίο... Το πεταχτάρι του "Πριντ" ήρθε την κατάλληλη ώρα και ο "Κill Bill" έκανε το 66-60 και λίγο μετά με αριστερό λέι-απ σημείωσε το 69-61! Ο Μπουρούσης διαμόρφωσε το 71-61, αλλά μετά έκανε 4ο φάουλ και μπήκε ο Κουφός. Στο 71-64 ο Σπανούλης κέρδισε το επιθετικό από τον Όμιτς στο 36` και ο Καλάθης με βολές σημείωσε το 73-64. Η καλή μας κυκλοφορία μας, παρά το ασφυκτικό πρέσινγκ, οδηγούσε εκ του ασφαλούς και το τρίποντο του Ζήση, που έκανε το 80-67 στο 37`. Οι Σλοβένοι με ένα 5-0 μείωσαν 80-72 αλλά ο Σπανούλης με βολές έκανε το 82-72. Τα πάντα είχαν κριθεί στο Ζάγκρεμπ με το ταμπλό στο τέλος να γράφει 83-72!

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-31, 62-53, 83-72