Facebook Pixel Μεγάλα ζόρια για την Γαλλία – Νίκες για Ισπανία και Κροατία
| 2015-09-10 00:04:00

Μεγάλα ζόρια για την Γαλλία – Νίκες για Ισπανία και Κροατία

Η Γαλλία τα βρήκε σκούρα απέναντι στη μαχητική Ρωσία, κυνηγούσε για μεγάλο διάστημα στο σκορ αλλά, εν τέλει, κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφο το αήττητο της και να κλειδώσει την πρωτιά, επικρατώντας με 74-67, την ίδια ώρα που η Ρωσία παρέμεινε χωρίς νίκη γι

Κορυφαίος των “τρικολόρ” ήταν ο Ρούντι Γκομπέρ, που έκανε double-double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, έχοντας συμπαραστάτες τους Νάντο Ντε Κολό (13π.), Τόνι Πάρκερ (12π.-3ρ.-4ασ.) και Τζοφρί Λοβέρν (11π.-7ρ.). Εκ των Ρώσων διακριθείς ήταν ο Βιτάλι Φριντζόν των 20 πόντων με 4/5 τρίποντα.

Με τον Φριντζόν να πετάει φωτιές (11π. στην πρώτη περίοδο) η Ρωσία ξάφνιασε τη Γαλλία και προηγήθηκε με 9 πόντους (17-8). στα πρώτα εξήμιση λεπτά του αγώνα και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος της εναρκτήριας περιόδου, παρά τις προσπάθειες του Πάρκερ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ντεσιάτνικοφ έδωσε στη διαφορά διψήφια υπόσταση (28-16 στο 11′) και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 17ο λεπτό (34-23). Τότε οι Ντε Κολό και Γκομπέρ ανέλαβαν δράση και με σερί 7-0 την έριξαν στους 4 πόντους (34-30 στο 18′) ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχε μειωθεί στο καλάθι (36-34), χάρη στον Γάλλο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο Μπατούμ ισοφάρισε στις αρχές της τρίτης περιόδου και λίγα λεπτά αργότερα κατάφερε να προηγηθεί με 38-42 (στο 32:30) και το ματς έγινε ροντέο. Το προβάδισμα εναλλασσόταν μεταξύ των δύο ομάδων συνεχών  αλλά καμία δεν κατάφερε να χτίσει σημαντική διαφορά, έτσι μετά από 30 λεπτά αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή (52-53).

Η Ρωσία ανέκτησε προσωρινά τα ηνία του ματς (64-58 στο 35′) αλλά η Γαλλία επιβλήθηκε πλήρως στη συνέχεια. Με τον Ντε Κολό να συνεχίζει να προσφέρει λύσεις και τον Λοβέρν να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση προηγήθηκε με 7 πόντους (67-74) στο 39:30, κάτι που οριστικοποίησε τη νίκη των “τρικολόρ”.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 36-34, 52-53, 67-74.
ΡΩΣΙΑ (Πασούτιν): Ζούμπκοφ, Μπαμπούριν, Πατέεφ 9, Φριντζόν 20 (4), Βιάλτσεφ, Αντόνοφ 13 (3), Μόνια 8 (2), Κβοστόφ 2, Πονκρασόφ, Βοροντσέβιτς, Ντεσιάτνικοφ 8, Κουρμπάνοφ 7 (1).
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ):  Βέστερμαν, Μπατούμ 8 (1), Λοβέρν 11 (1), Καουντί 4, Πάρκερ 12 (2), Φουρνιέ, Πιετρούς 1, Ντε Κολό 13 (3), Ντιάο 5 (1), Ζελαμπάλ 8, Γκομπέρ 12.

Σχεδόν... 100αρα

Η Ισπανία, μετά τις ήττες από Σερβία και Ιταλία, “ξέσπασε” στην -πρωτοεμφανιζόμενη σε Ευρωμπάσκετ- Ισλανδία επικρατώντας 99-73 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου (Βερολίνο). Πρωταγωνιστές για τους “φούριας ρόχας”, ο Νίκολα Μίροτιτς με 22 κι ο Πάου Γκασόλ με 21 πόντους.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Κρεγκ Πέντερσεν κατάφερε να παρουσιασθεί ανταγωνιστική, ωστόσο, οι Ίβηρες πιστοποίησαν την ανωτερότητά τους στην επανάληψη. Οι Σέρχιο Ροντρίγκεθ (13π., 6α.), Φελίπε Ρέγες (11π.) και Βίκτορ Κλαβέρ (11π.) συνεισέφεραν, επίσης, σε παραγωγικότητα για το σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Οι Ισλανδοί, στον αντίποδα, προσπάθησαν -για ακόμη μία φορά- απέναντι σε ένα “θηρίο”, εντούτοις, δεν μπορούσαν να ελπίζουν σε κάτι περισσότερο. Εκ των διακριθέντων, οι Γιον Στέφανσον με 17, Χαουκούρ Πάλσον με 14 και Πάβελ Ερμολίνσκι με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 36-41, 55-74, 73-99.
Ισλανδία (Κρεγκ Πέντερσεν): Μπέρινγσον 8, Ερμολίνσκι 12, Γκούναρσον 7, Χέρμανσον 4, Κάρασον, Μάγκνουσον, Ναθάλεσον, Πάλσον 14, Σικούρντασον 5, Στεφάνσον 17, Στέιναρσον 4, Βίλχιαλμσον 2.
Ισπανία (Σέρτζιο Σκαριόλο): Αγκιλάρ, Κλαβέρ 11, Φερνάντεζ, Γκασόλ 21, Ερνανγκόμεζ, Γιουλ 8, Ρέγες 11, Ρίμπας 6, Ροντρίγκεθ 13, Σαν Εμετέριο 7, Βιβές, Μίροτιτς 22.

Έχασε την πρωτιά, όχι και από την Ολλανδία

Μπορεί ο στόχος της πρωτιάς, για την Κροατία, να χάθηκε, μετά την νίκη της Εθνικής μας επί της Σλοβενίας το απόγευμα, ωστόσο δεν χαρίστηκε στην Ολλανδία, αφού επικράτησε με 78-72.

Το ξεκίνημα των Ολλανδών ήταν αρκετά δυναμικό με αποτέλεσμα στο 8′ να βρεθεί να προηγείται με 8 πόντους (18-10) με το πρώτο δεκάλεπτο μα κλείνει στο 18-14. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Ολλανδία συνέχιζε να έχει το προβάδισμα. Όμως από το 15 και μετά οι Κροάτες ήταν αυτοί που ανέλαβαν δράση. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 17-4 και από το 31-22 κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι στο 39-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Πηγή: ebasket.gr