Facebook Pixel Έβγαλαν την υποχρέωση
| 2015-09-10 23:51:00

Έβγαλαν την υποχρέωση

Σε ένα εντελώς βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι η Λιθουανία, επικράτησε της Τσεχίας με 85-79 στην παράταση (69-69 στην κανονική διάρκεια) στο πλαίσιο της πέμπτης και τελευταίας αγωνιστικής του Ευρωμπάσκετ.

Έτσι οι Λιθουανοί καπάρωσαν την πρώτη θέση του τέταρτου Ομίλου και οι Τσέχοι την δεύτερη.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες, με την Τσεχία να κάνει ένα εξαιρετικά καλό πρώτο ημίχρονο κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-12, ενώ πήγε στο ημίχρονο με τη διαφορά να βρίσκεται στο +10 (37-27). Στην επανάληψη οι Λιθουανοί ανέβασαν την απόδοσή τους, έκαναν την ανατροπή και τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 55-51.

Η Λιθουανία νίκησε γιατί... στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κουζμίνσκας και ο Καλνιέτις πέτυχαν δύο μεγάλα τρίποντα που της χάρισαν τεράστιο αβαντάζ. Οι Τσέχοι δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και με ηγετική εμφάνιση από τον Τόμας Σατοράνσκι πάλεψαν μέχρι τέλους, η Λιέτουβα όμως διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα, καταφέρνοντας έστω και οριακά να επιβεβαιώσει ότι ήταν η καλύτερη ομάδα στον Δ' όμιλο. Κλειδί για να φτάσει το ματς στην παράταση οι άμυνες του Ματσιούλις στον Σιλμπ.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-32, 51-55, 69-69(κ.α) 81-85