Facebook Pixel Είναι φαβορί και το δείχνουν
| 2015-09-12 23:57:00

Είναι φαβορί και το δείχνουν

Εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών η Γαλλία προκρίθηκε στις “8” καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, καθώς στο πλαίσιο της φάσης των “16” επιβλήθηκε της Τουρκίας με 76-53

Κορυφαίος των Γάλλων αναδείχθηκε ο Ντε Κολό, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και είχε 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Λοβέρν, ο οποίος σταμάτησε στους 12 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο μοναδικός παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Ιλιασόβα, ο οποίος ήταν και ο μόνος που είχε διψήφιο αριθμό πόντων (14) κάνοντας double-double, αφού μάζεψε και 10 ριμπάουντ.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα και των δυο ομάδων, με την Γαλλία να ανεβάζει ρυθμό όσο περνούν τα λεπτά. Στο 7′ το συγκρότημα του Βενσαν Κολέ, έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με 7 πόντους (17-10). Ωστόσο στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου η Τουρκία έτρεξε ένα σερί 8-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 18-17.

Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία περίοδος, που οι Τούρκοι πίεσαν με αξιώσεις τη Γαλλία. Από την δεύτερη περίοδο και μετά το παιχνίδι ανήκει ολοκληρωτικά στους Γάλλους, οι οποίοι ανέβασαν ρυθμό και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Μάλιστα το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου (19-8) το λέει ξεκάθαρα.

Στη δεύτερη περίοδο η Τουρκία συνέχισε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια, με τον Οσμάν να διαμορφώνει το 19-23 στο σκορ και τον Ντίξον να προσφέρει ουσία και θέαμα, με τους Τούρκους στο 15' να προηγούνται με 22-25 στο σκορ. Οι Γάλλοι όμως αντέδρασαν φτάνοντας στο +7 (32-25) χάρη σε τρίποντο του Λοβέρν, με τους διοργανωτές να βγάζουν καλές άμυνες και να βάζουν μεγάλα σουτ. Το σερί των Γάλλων έφτασε στο 14-0 (36-25), με τους Τούρκους να τα έχουν χαμένα στο παρκέ, χάνοντας μέχρι και εύκολα λέι-απ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την παρέα του Πάρκερ να προηγείται με 36-26.

Οι Γάλλοι με τον γεμάτο ενέργεια Γκοπέρ πήγαν γρήγορα στο +11 (41-30), οι Τούρκοι απάντησαν με δύο σερί τρίποντα (43-36), με τον κορυφαίο Ντε Κολό να φτάνει τους 13 πόντους στο ματς, όση και η διαφορά στο παιχνίδι (49-36) στο 25'. Οι διοργανωτές έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ήταν "καυτοί" από την περιφέρεια, φτάνοντας στο +19 (59-40) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στη τελευταία περίοδο η Τουρκία έδειχνε να μην έχει δυνάμεις, είχε παρατήσει το παιχνίδι και οι παίκτες της έδειχναν να περιμένουν... βασανιστικά το τέλος της αναμέτρησης. Σε αντίθεση με τους Γάλλους, οι οποίοι μπροστά στο κοινό τους συνέχιζαν να βγάζουν ενθουσιασμό, ενέργεια και διάθεση μέσα στο παιχνίδι, αυξάνοντας την διαφορά στο +28 (72-44) με κάρφωμα του Φουρνιέ στον αιφνιδιασμό. Οι οικοδεσπότες πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά κερδίζοντας τους "κόκκινους" με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-26, 59-40, 73-54