Facebook Pixel Θρύλος εξπρές και στη Βιτόρια!
| 2016-01-08 00:35:00

Θρύλος εξπρές και στη Βιτόρια!

Ο Ολυμπιακός πήρε εκδίκηση για την ήττα στην πρώτη φάση και άλωσε την έδρα της Λαμποράλ με 82-76 , κάνοντας το 2x2 στο Top16! Αμυντικό ρεσιτάλ και πάλι η ομάδα του Σφαιρόπουλου! Κορυφαίοι Μάντζαρης, Πρίντεζης και Σπανούλης!

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Βιτόρια με σκοπό να πάρει εκδίκηση από την Λαμποράλ, για την ήττα που είχε γνωρίσει στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκα. Οι “ερυθρόλευκοι” παρουσιάστηκαν κάτι παραπάνω από συγκεντρωμένοι και σοβαροί σε όλη την διάρκεια της αναμέτρηση και έφτασαν στην νίκη με σκορ 76-82.

Μάντζαρης, Σπανούλης, Στρόμπερι, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού, με τον τελευταίο να φορτώνεται νωρίς-νωρίς με δύο φάουλ. Ο "ζεστός" Άνταμς ξεκίνησε με 5 πόντους για το 7-3 στο 3` και τον Ολυμπιακό να έχει πολλά προβλήματα στην επίθεση στην αρχή. Όμως οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ρυθμό από την άμυνα και προηγήθηκαν 7-10 στο 5` με σερί 0-7, επιβάλλοντας αργό τέμπο στο ματς. Με βολές του Μάντζαρη στο 7` το σκορ έγινε 12-17, ενώ ο Μπουρούσης είχε μπει στο παρκέ ένα λεπτό πριν. Πάντως ο Ολυμπιακός ήλεγχε πλέον το ματς, έβγαζε και παλι φοβερές άμυνες με το δεκάλεπτο να λήγει 18-24 και τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να έχουν μόλις δυο λάθη.

Οι Βάσκοι μείωσαν 22-26 στο 12`, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις και διατηρούσαν το προβάδισμα τους στο σκορ, ενώ ο Μπουρούσης είχε φτάσει τα δύο φάουλ. Το μοναδικό ζήτημα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν οτι ο Ολυμπιακός είχε δώσει νωρίς το μπόνους των βολών στη Λαμποράλ και έτσι μείωσαν στους τρεις (26-29 στο 15`). Ο Όντομ-Τζόνσον είχε θέμα στην άμυνα, ο Μάικ Τζέιμς έκανε το 28-29 με τον Σφαιρόπουλο να καλεί τάιμ-άουτ. Θέμα ήταν και το 3/12 από τα 6,75, αν και ως τότε δεν είχε κοστίσει... Όλη η άμυνα των Βάσκων ήταν προσαρμοσμένη στον Σπανούλη με τους Πρίντεζη και Μάντζαρη να κάνουν τη ζημιά γι` αυτό και το 28-37 με ένα 8-0. Η άμυνα συνέχιζε να κάνει τη δουλειά της για τον Ολυμπιακό με το ημίχρονο να λήγει 34-43 για τους πρωταθλητές. Κλειδί του ματς: Τα 4 μόλις λάθη των πρωταθλητών που δεν έδωσαν την ευκαιρία στη Λαμποράλ να βρει φάσεις σε ανοιχτό γηπεδο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε ακάθεκτος και στην 3η περίοδο, κάνοντας το 34-48 στο 23` με τον Πρίντεζη να φτάνει τους 13π. και τη Λαμποράλ να τα σπάει από την περιφέρεια (2/13 τρ.). Στο 25` η διαφορά έφτασε στο +17 (38-55) με γκολ-φάουλ του Χάντερ και η βραδιά εξελισσόταν ιδανικά για τον Ολυμπιακό! Η Λαμποράλ με ένα σερί 12-0, λόγω κυρίως των λαθών των ερυθρόλευκων, μείωσε 49-55 στο 27` και ο Σφαιρόπουλος πήρε εσπευσμένα τάιμ-άουτ για να κόψει τον ρυθμό των Βάσκων. Ο Ολυμπιακός είχε 4 λάθη στα πρώτα 20 λεπτά και έκανε άλλα 4 στα 7 της 3ης περιόδου... Πάνω που η Λαμποράλ μείωσε σε 54-59 ο Σπανούλης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 54-62! Εν τέλει με παλικαρίσιο καλάθι του Τζέιμς οι γηπεδούχοι πήγαν στο δεκάλεπτο με το 56-62.

Ο Σπανούλης με άλλη μια τριποντάρα σημείωσε το 56-65, ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έβγαλε μια φοβερή άμυνα και ο Τζέιμς με γκολ-φάουλ έκανε το 56-68 στο 32`! Στη συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν τη διαφορά στο +/-10 και όσο περνούσε ο χρόνος φαινόταν πως δύσκολα θα άλλαζε κάτι δραματικά στην αναμέτρηση, ιδίως όταν έγινε το 60-75 στο 36`. Οι γηπεδούχοι στο 37` μείωσαν στους 9 (67-76) αλλά μετά μια χαμένη επίθεση και μια καλή άμυνα του Χάντερ έδωσαν τέλος στη σεμνή τελετή με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-43, 56-62,  76-82