Facebook Pixel Νικάνε και με τα... "δεύτερα"! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2016-06-03 07:55:00

Νικάνε και με τα... "δεύτερα"! (ΒΙΝΤΕΟ)

Μπορεί οι Στεφ Κάρι και Κλέι Τόμπσον να μη βρέθηκαν στην καλύτερη τους μέρα, όμως οι Ουόριορς πήραν το Game 1 των τελικών κόντρα στους Καβαλίερς χάρη στους Σον Λίβινγκστον και Αντρέ Ιγκουοντάλα (104-89)

Μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου τελικού ήταν ο Λίβινγκστον, ο οποίος ανέλαβε να οδηγήσει την ομάδα του στο σκοράρισμα σταματώντας στους 20 πόντους με 8-10 προσπάθειες. Πολύ καλή απόδοση και από τους Γκριν (16π., 11 ριμπ, 7 ασ., 4κλ) και Ιγκουοντάλα (12π. 7ριμπ, 6ασ.). Από τους Κλίβελαντ διασώθηκαν οι Big 3, με τον Ίρβινγκ να πετυχαίνει 26 πόντους (7-22), τον ΛεΜπρον 23 (12ριμπ., 9ασ.) και τον Λοβ 17 (13ριμπ.).

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες βάδιζαν κοντά στο σκορ με τους Ουόριορς να έχουν στο τέλος ένα μικρό προβάδισμα (28-24). Στην δεύτερη ο Στιβ Κερ επιστράτευσε τον πάγκο του και οι γηπεδούχοι με τον Σον Λίβινγκστον να είναι σε μεγάλο βράδυ κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 14 πόντους (43-29). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ίρβινγκ ο οποίος με συνεχόμενους πόντους βοήθησε στο να μαζευτεί η διαφορά και τελικά το ημίχρονο να κλείσει με τους Ουόριορς να προηγούνται 52-43.

Στην επανάληψη και στο τρίτο 12λεπτο η ομάδα του Τάιρον Λου έδειξε να ξυπνάει και με τους Big 3 να έχουν αναλάβει εξ ολοκλήρου δράση πέρασε έπειτα από αρκετή ώρα μπροστά με 64-63, τέσσερα περίπου λεπτά πριν από το τέλος. Από εκείνο το σημείο και λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου το προβάδισμα εναλλασσόταν, ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο του Ιγκουοντάλα πήγαν με το +6 (74-68) στην τελευταία περίοδο.

Στο τέταρτο 12λεπτο οι Καβαλίερς έπαθαν μπλακ άουτ στην επίθεση την ώρα που οι Λίβινγκστον, Μπαρμπόσα και Ιγκουοντάλα έβρισκα τρόπους να φτάνουν στο καλάθι. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους (96-76) στα μισά περίπου της περιόδου και κάπου εκεί ο πρώτος τελικός έδειχνε να τελειώνει. Οι Καβαλίερς έκαναν μια τελευταία προσπάθεια και έριξαν την διαφορά στους 11 (96-85) αλλά τα λάθη και η αστοχία τους συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα οι Ουόριορς να πάρουν τη νίκη με 104-89 και να πάρουν το προβάδισμα με 1-0 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς - Κλίβελαντ Καβαλίερς 104-89

Τα δωδεκάλεπτα: 28-24, 52-43, 74-68, 104-87