Στα τρία πρώτα ματς έφτασε ήδη τις δύο νίκες και, μάλιστα, πέρασε από μία έδρα που θα δυσκολέψει τα δυνατά ονόματα.

Συν ότι το τριφύλλι προερχόταν από εντυπωσιακή εμφάνιση στη Μόσχα.

Όπως έχασε από την ΤΣΣΚΑ στα τρία τελευταία λεπτά έτσι κατάφερε να κερδίσει τη Μπάμπεργκ.

Έπειτα ήταν το ντεμπούτο του Πασκουάλ, ο οποίος με το καλημέρα πήρε τα πάνω του.

Φαίνεται ότι η αύρα του άλλαξε το κλίμα στην ομάδα και οι παίκτες έκαναν ό,τι μπορούσαν για να κερδίσουν και να ανέβουν και οι ίδιοι ψυχολογικά μετά την άθλια εμφάνισή τους στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και την απόλυση του Πεδουλάκη.

Αυτό το διπλό ήρθε την κατάλληλη εποχή για τους πράσινους που πανηγύρισαν έξαλλα αυτή την επιτυχία και είναι αποφασισμένοι να συνεχίσουν με νέα νίκη στο ματς της Παρασκευής με τον Ερυθρό Αστέρα.

Ένα ματς που θα προσελκύσει πολύ κόσμο κι αυτό είναι λογικό μετά από αυτή τη νίκη και την πρόσληψη του πετυχημένου πρώην τεχνικού της Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο όπου είχε τον έλεγχο και έδειχνε το φαβορί.

Στην επανάληψη το τριφύλλι έδειξε κτυπητές αδυναμίες στην περιφερειακή άμυνα και δέχθηκε εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να πάρει τα ηνία και να φαίνεται ότι αυτή κερδίζει το ματς.

Στο τέλος, όμως ο Παναθηναϊκός έβγαλε εντυπωσιακές άμυνες, τρομερή ενέργεια, έκανε ένα 11-0 και έφτασε στην μεγάλη ανατροπή με τον Καλάθη.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε διότι ήθελε πολύ αυτό το αποτέλεσμα και το έδειξε με την αντεπίθεσή του στο φινάλε του αγώνα.

Ήταν ψυχωμένος και αποφασισμένος να γυρίσει στην Αθήνα νικητής.

Κορυφαίος παίκτης του ήταν ο Καλάθης με εξαιρετικά στατιστικά.

Σε πολύ καλή κατάσταση είναι ο Ρίβερς, ενώ πολύτιμος ήταν ο Φελντέιν του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Αμερικανός πέτυχε το φοβερό τρίποντο που το σκορ έγινε 83-82.

Ο Γκιστ είχε τα σκαμπανεβάσματά του και ο Νίκολς δεν είχε σχέση με τον παίκτη της Μόσχας.

Σε κάθε περίπτωση οι πράσινοι διαθέτουν ποιοτικό ρόστερ και ο Πασκουάλ έχει λύσεις.

Σαφώς ο ξένος προπονητής θέλει χρόνο για να παρουσιάσει έργο και είναι τυχερός που έχει σύμμαχο την πολύ βαριά φανέλα του Παναθηναϊκού.

Πηγή: Filathlos.gr