Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ουίλιαμς (14π.) και Βασιλειάδης (14π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χότον με 13 πόντους.

Τα Τρίκαλα μπήκαν αποφασισμένα στο παιχνίδι, θέλοντας να δείξουν από τα πρώτα λεπτά πως δεν θα αποτελούσαν εύκολη λεία για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβιτς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-9 στο 6′, με την ΑΕΚ, πάντως, να βρίσκεται μπροστά στο σκορ (16-19) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, χάρη στον επιθετικό οίστρο του Ντίξον.

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια και στη δεύτερη περίοδο. Οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο, με τα καλάθια να μπαίνουν με… το σταγονόμετρο. Ο ρυθμός αυτός ευνοούσε ασφαλώς τους γηπεδούχους, οι οποίοι, μάλιστα, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά στο σκορ με 32-31, χάρη σε τρίποντο του ΜακΜίλαν στην τελευταία επίθεση του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε. Η ΑΕΚ πάτησε τέρμα το γκάζι, με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να αντέξουν μέχρι και το 24ο λεπτό (41-44). Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Ουίλιαμς και Βασιλειάδη, οι οποίοι “βομβάρδιζαν” το καλάθι των γηπεδούχων από την περιφέρεια, η ΑΕΚ έτρεξε σερί 13-0 και ξέφυγε με 41-57 στο 26′, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την ΑΕΚ, η οποία πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι, στέλνοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-19, 32-31, 52-61, 59-78.

Τρίκαλα (Καστρίτης): Μανωλόπουλος, Κάφεϊ 10 (5 ριμπ., 5 ασίστ), ΜακΜίλαν 8, Μπιρούτα 9 (5 ριμπ.), Καραθανάσης 2, Μπάρλοου 9, Καλλές 7, Καλογιαννίδης 1, Χότον 13 (4 ριμπ., 6 λάθη), Βαρυτιμιάδης.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4 (5 ασίστ, 3 κλεψ.), Σάκοτα 13 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Βασιλειάδης 14, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος, Ντίξον 11 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Ιβάνοβιτς 6 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Μαυροειδής 10 (3 ριμπ.), Γουίλιαμς 14, Τσαλμπούρης (3 ριμπ.).

Πηγή: ebasket.gr