Facebook Pixel Απόλυτος... Ολυμπιακός!
| 2016-12-11 20:49:00

Απόλυτος... Ολυμπιακός!

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε την αναμέτρηση με το Ρέθυμνο ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε εύκολα με 83-58 . Το 10X10 στην Stoiximan Basket League έκαναν οι “ερυθρόλευκοι”, ενώ οι κρητικοί μετρούν 5 νίκες και ισάριθμες ήττες.

Απόντος του Μάντζαρη, ο Γιάννης Αθηναίου ξεκίνησε στη βασική πεντάδα, μαζί με τους Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν 14-4 στο 5′.

Ένα μικρό σερί 5-0 από τους Γιαννόπουλο και Φίτζπατρικ έριξε τη διαφορά στους 5 (14-9), ωστόσο με καλάθια από τους Βασίλη Σπανούλη και Έρικ Γκρίν, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 26-18 στο 9′. Με τρίποντο ο Λοτζέσκι έκανε το 31-18 του πρώτο δεκάλεπτου.

Στο δεύτερη περίοδο, το Ρέθυμνο έμεινε χωρίς καλάθι για περίπου 4΄και ο Ολυμπιακός με τρίποντα από τους Γκριν και Τολιόπουλο προηγήθηκε 37-18 στο 15′. Το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε και οι παίκτες του Γιάννη Σφαίρουπουλο προηγήθηκαν με 50-28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι πρωταθλητές Ελλάδος, με τους Παπαπέτρου και Παπανικολάου να σκοράρουν προηγήθηκαν 58-40 στο 28′, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 63-46 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη, οι οποία είχε παραδώσει τα όπλα από νωρίς έβρισκε σκορ από τους Γιαννόπουλο και Φίτζπατρικ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ρυθμούς, εξασφαλίζοντας διαφορές άνω των 20 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 50-28, 63-46, 83-58

Πηγή: ebasket.gr