Facebook Pixel Δεν χαρίζεται ούτε σε… φίλους!
| 2016-12-20 23:49:00

Δεν χαρίζεται ούτε σε… φίλους!

Ο Ολυμπιακός κάνοντας συντήρηση δυνάμεων και χωρίς να φορτσάρει, νίκησε εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα με 73-65, παρά το άγχος των τελευταίων λεπτών. Κορυφαίος ο Λοτζέσκι, εξαιρετικοί οι Μιλουτίνοφ – Γκριν.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να μην είχε ούτε σήμερα τον Γιώργο Πρίντεζη και φυσικά τον Ντάνιελ Χάκετ, μπορεί ο Βασίλης Σπανούλης να μην ήταν σε καλή μέρα, ωστόσο με τον Λοτζέσκι να κάνει ξανά φοβερό ματς (18 πόντους) και τους Μιλουτίνοφ, Γκριν, Παπανικολάου και Αγραβάνη να είναι σε καλή μέρα, ο πολύ άστοχος Ερυθρός Αστέρας δεν είχε καμία τύχη.

Οι Πειραιώτες έφτασαν στη νίκη πιο εύκολα από ό.τι δείχνει το τελικό 73-65, με τους Σέρβους να μαζεύουν το σκορ στα τελευταία λεπτά και τον Σφαιρόπουλο να κάνει εκτεταμένο ροτέισον, καθώς την Πέμπτη υπάρχει το πολύ δύσκολο εκτός έδρας ματς με την Μπάμπεργκ στην Γερμανία.

Νίκη με φωνές!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να «τελειώσει» το ματς και όντας απόλυτα συγκεντρωμένος στην άμυνα, κατάφερε εύκολα να ανοίξει την διαφορά και να φτάσει στο 50-34 και στο 55-38. Οι Πειραιώτες χωρίς να πιάνουν κάποια φοβερά στάνταρ, έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό του ματς, τη στιγμή που οι παίκτες του Αστέρα έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Έτσι λοιπόν, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε άνετα στο 56-43, με τον Σφαιρόπουλο να κάνει συνεχώς αλλαγές, ώστε να ξεκουράσει τους παίκτες.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Λοτζέσκι πήγε στο 59-43, όμως ο Αστέρας μετά το 33’, έδειξε σημάδια ανάκαμψης. Με μικρά σερί και όντας εύστοχοι σε μακρινά σουτ, εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα την χαλάρωση του Ολυμπιακού και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ και να φτάσουν στο 69-62, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Το… άγχος επέστρεψε ξαφνικά στο ΣΕΦ, όμως μετά το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου και τις απαραίτητες φωνές, όλα μπήκαν στην θέση τους και ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στη νίκη με το 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 56-43, 73-65

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15 (1), Μπιρτς 1, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 5, Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 11 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 18 (4), Αθηναίου 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4, Ντάνγκουμπιτς 4, Μίτροβιτς 2 (1/6 σουτ), Λάζιτς, Ντόμπριτς 1, Σιμόνοβιτς 4 (2/8 σουτ), Τζένκινς 5 (1/7 σουτ), Γκούντουριτς 12, Γιόβιτς 16 (1 τρίπ.), Κούζμιτς 13 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 4.