Για ένα ημίχρονο το μυαλό της Φενέρμπαχτσε ταξίδευε στους αγώνες των play offs με τον Παναθηναϊκό και το πλήρωσε βλέποντας την ομάδα του Στέφανου Δέδα να προηγείται με 35-59 στο ημίχρονο. Όμως όταν η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σοβαρεύτηκε εξαπέλυσε μια τρομερή αντεπίθεση και πήρε τη νίκη με 97-92 που τη διατήρησε στο +2 από τη δεύτερη Εφές μετά από 26 αγώνες.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των πρωταθλητών Τουρκίας, ενώ 19 είχε ο Λουίτζι Ντατόμε και 18 ο Γιαν Βέσελι. Ο Κώστας Σλούκας σε 22:40 είχε 9 πόντους (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ. Ο Νταβόν Τζέφερσον με 25 και ο Μάρκους Χέισλιπ με 20 πόντους ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Η Καρσίγιακα πριν τους αγώνες με τη Ρεάλ πήρε μια απίθανη νίκη στη Σμύρνη με 95-90 απέναντι στην Καρσίγιακα κάνοντας επί μέρους 38-22 στην τέταρτη περίοδο. Ο Μπραντ Γουοναμέικερ με 28 και ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 27 πόντους έκαναν τη διαφορά για τους νικητές, ενώ ο Μάικ Γκριν είχε 33 και ο Νταχουάν Σάμερς 24 για τους γηπεδούχους.

Πηγή: sport-fm.gr