Ύστερα από τη μεγάλη νίκη της πρώτης αγωνιστικής κόντρα στη Λιθουανία, η Γεωργία δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα κόντρα στα “πάνσερ”. Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου, αφού οι Γερμανοί με επιμέρους σκορ 5-12 έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10, φτάνοντας στη νίκη.

Κορυφαίος για ένα ακόμη παιχνίδι για τη Γερμανία ήταν ο Ντένις Σρέντερ, 23 πόντους, ενώ ο Ρόμπερτ Μπένζινγκ πρόσθεσε 11. Από τη Γεωργία, ο Ζάζα Πατσούλια είχε 14 πόντους, ενώ ο Τόρνικε Σενγκέλια ακολούθησε με 12.

Απόλυτα ισορροπημένη η πρώτη περίοδος, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να είναι ισόπαλες 19-19 στο 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί είχαν προβάδισμα 5 (27-32) πόντων, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να βρίσκεται κοντά στο σκορ.

Το ημίχρονο βρήκε τη Γερμανία να προηγείται 36-41, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ντένις Σρέντερ. Στο τρίτο δεκάλεπτο, με δύο τρίποντα του Μάικλ Ντίξον οι Γωργιανοί προηγήθηκαν 44-43, ενώ με καλάθι του Σερμαντίνι βρέθηκαν στο +4 (51-47) στο 29’. Η Γερμανία βρήκε λύσεις επιθετικά και με τους Χαρτεστέιν και Στρέντερ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +3 (52-55).

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου κατέρρευσε επιθετικά, κάτι που το εκμεταλλεύτηκε η Γερμανία και το 54-57 έγινε 54-67 στο 35’. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τη Γερμανία να κάνει το 2Χ2 στο Eurobasket.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-41, 52-55, 57-67.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Ντίξον 8 (2), Γκαμκρελίτζε, Πατσούλια 14 (8ριμπ.), Τσιντσάτζε 4, Σερμαντίνι 5, Σανάτζε 8(1), Μαρκοϊσβίλι 6, Μπερισβίλι, Σενγκέλια 12 (8 λάθη), Λονταρίτζε.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 5 (1), Λο 3 (1), Στάιγκερ 3 (1), Τάντα 3, Τάις 6, Μπέντζινγκ 11 (3), Σρόντερ 23 (8/19 σουτ, 9 λάθη), Ακπινάρ 4, Μπαρτέλ 3 (1), Τίεμαν 2, Χάρτενσταϊν 4.

Πηγή: ebasket.gr