Facebook Pixel Sportdog.gr | Με φόρα ο Προμηθέας μετά τον ΠΑΟΚ, νέα βαριά ήττα για Πανιώνιο
| 2017-10-14 18:37:00

Με φόρα ο Προμηθέας μετά τον ΠΑΟΚ, νέα βαριά ήττα για Πανιώνιο

Μετά το σπουδαίο διπλό μέσα στην Πυλαία ο Προμηθέας διπλασίασε τις νίκες του κερδίζοντας εντός έδρας τον Φάρο Λάρισας. Νέα βαριά ήττα για τον Πανιώνιο, αυτή τη φορά στην έδρα του απέναντι στον Κολοσσό. Νίκες για Ρέθυμνο και Τρίκαλα.

Προμηθέας – Γ.Λ. Φάρος 91-80

Ο Προμηθέας, μολονότι τα… χρειάσθηκε προς το τέλος, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Stoiximan.gr Basket League, επικρατώντας 91-80 του Γ.Λ. Φάρου στην Πάτρα.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια. Βλέπετε, ο Προμηθέας πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 10-2, μετέτρεψε το 18-15 (05’33”) σε 28-17 (07’51”), αποκτώντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά (+11).

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +10 (31-21) το πρώτο δεκάλεπτο, όντες καταιγιστικοί στην επίθεση. Στον αντίποδα, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε -όπως αποτυπώνεται (και) στο σκορ της εναρκτήριας περιόδου- ουκ ολίγα προβλήματα στα ανασταλτικά καθήκοντά της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά εξακολούθησε να έχει το μομέντουμ και τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Προμηθέα, μάλιστα, πραγματοποιώντας σερί 10-0 στα τελευταία λεπτά της περιόδου, μετέτρεψαν το 45-36 (15’46”) σε 55-36 (18’31”), βάζοντας “γερές βάσεις” ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι, που -παρεμπιπτόντως- ήταν εξαιρετικά εύστοχοι (14/17 διπ., 82% και 5/11 τριπ., 45%), έκλεισαν στο +18 (57-39) το ημίχρονο, με τον Φάρο -από τον οποίο ξεχώριζε μόνον ο Ουέαρ (12π., 20’)- να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει, τόσο αμυντικά (κατά μείζονα λόγο) όσο κι επιθετικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αναμέτρηση κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος. Βλέπετε, ο Προμηθέας εξακολούθησε να διατηρεί ασφαλείς διαφορές (62-42, 70-47), εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” σερί 14-3 στα τελευταία πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου και κατάφεραν να… ρίξουν -έστω και λίγο- τη διαφορά (73-61, 30’).

Στο τέταρτο και καθοριστικότερο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλοί “κατέβασαν” -έπειτα από πολύ μεγάλο διάστημα- τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο (78-71, 33’12”) μετά το εύστοχο περιφερειακό σουτ του Ουέαρ. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επιχείρησε να πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή, ωστόσο, οι γηπεδούχοι επέδειξαν ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στη Stoiximan.gr Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 57-39, 73-61, 91-80.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 12 (1), Τουτζιαράκης 4, Έβανς 20, Σκούφης, Γκίκας 13 (3), Γερομιχαλός, Φαγιέ 19 (2), Ρέλεφορντ, Δημάκος 5 (1), Σαλούστρος 15 (3), Σανδραμάνης, Μιλόσεβιτς 3 (1).

Γ.Λ. ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 17 (3), Ντρέιπερ, Παπαμακάριος 5 (1), Μουράτος 6, Μαραγκός 7, Διαμαντάκος 7, Σάφτενααρ 6, Βαβάτσικος 7, Σπυρόπουλος, Παπαντωνίου 19 (2), Φορμπς 6.

Τρίκαλα – Λαύριο 91-79

Με τον ΣονΝτρε Τζόουνς να πραγματοποιεί το παιχνίδι της ζωής του, τα Τρίκαλα πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη Stoiximan BasketLeague, επικρατώντας με 91-79 του Λαυρίου. Ο Αμερικανός γκαρντ σταμάτησε στους 32 πόντους, έχοντας ακόμη, 5 ασίστ και 2 λάθη.

Το παιχνίδι για τρεις περιόδους ήταν ισορροπημένο, με καμία τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η τελευταία περίοδος άνηκε στην ομάδα του Κώστα Μέξα, η οποία έχτισε διψήφιες διαφορές, διατηρώντας της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Εκτός του Τζόουνς, εξαιρετική εμφάνιση και από τον Τέγιτς, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ο Μακένζι Μουρ είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, Νίξον ακολούθησε με 13.

Τα Τρίκαλα βρήκαν σκορ από τους Αμερικανούς τους, και με πρωταγωνιστή τον Φέϊσι έχτισαν μικρές διαφορές (11-6 και 13-8) στο 4’. Ο Μακένζι Μουρ έδωσε σκορ στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μείωσαν σε 15-14  στο 6’.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 28-25 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Τζόουνς ήταν «καυτός» για τους «Θεσσαλούς», τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με 12 πόντους.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο. Το Λαύριο με τον Μέιερ να δίνει λύσεις επιθετικά διατηρούσε μικρό προβάδισμα (34-35) στο 25’.Χάρη στους Βεργίνη, Μέιρ και Κουζέκογλου, το Λαύριο προηγήθηκε 39-44 στο 17’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού ο Τέγιτς ισοφάρισε σε 44-44 στο 18’.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 49-49, ύστερα από καλάθι του Τζόουνς στην εκπνοή. Ο Τζόουνς μπήκε ορεξάτος στο τρίτο δεκάλεπτο και με προσωπικούς  πόντου του Αμερικανού, τα Τρίκαλα προηγήθηκαν 56-49 στο 23’. Με καλάθι του Ρος, η ομάδα του Κωστα Μέξα βρέθηκε εκ νέου στο +7 (58-51), ωστόσο το Λαύριο είχε «σφυγμό».

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 10-0, παίρνοντας μπροστά στο σκορ με 58-61. Τα Τρίκαλα κατάφεραν και πάλι να πάρουν τα ηνία, και με τους Λούντζη, Τζόουνς, Χειλ και Τέγιτς, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (68-62).

Η ομάδα του Κώστα Μέξα μπήκε δυναμικά στην τελευταία περίοδο, και με τον Τζόουνς προηγήθηκε 75-65 στο στο 32’.

Ο Λούντζης έκανε το 78-67, ωστόσο με τον Νίξον το Λαύριο μείωσε 78-73 στο 36’. Τα Τρίκαλα δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ροκανίσουν και άλλο τη διαφορά, και με τους Τζόουνς, Τέγιες προηγήθηκαν και πάλι με 10 (85-75).

Το Λαύριο δεν μπόρεσε να βρει μεγάλα σουτ στο τέλος, με τα Τρίκαλα να φτάνουν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 49-49, 68-62, 91-79

Ρέθυμνο – Κόροιβος 95-90

Το Ρέθυμνο Cretan Kings, ύστερα από μία ιδιαίτερα ανταγωνιστική αναμέτρηση, έκαμψε την αντίσταση του Κοροίβου (95-90), στο πλαίσιο της δεύτερης “στροφής” της Stoiximan.gr Basket League. Τούτη η νίκη φέρει κατά μείζονα λόγο την… υπογραφή των Χριστοδούλου και Γιαννόπουλου, οι οποίοι ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα κι επέδειξαν ψυχραιμία προς το τέλος, ευστοχώντας σε κρίσιμες βολές.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Κρητικοί, όμως, αφού “έτρεξαν” σερί 9-0, μετέτρεψαν το 13-14 (04’45”) σε 22-14 (07’22”). Το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου, πάντως, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να… ξεφύγουν στο σκορ.

Βλέπετε, ο Κόροιβος, μολονότι βρέθηκε στο -9 (24-15, 07’47”), “απάντησε” με σερί 6-0 και πλησίασε στο -3 (24-21, 09’20”), με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να κλείνει στο +5 (26-21) την εναρκτήρια περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο εξακολούθησε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, διατηρώντας την πρωτοκαθεδρία στο σκορ. Οι Κρητικοί είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου (34-27, 40-32, 44-38), ολοκληρώνοντας στο +11 (51-40) το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν μόλις σε 2 λάθη στο 20’ (έναντι 6 των αντιπάλων τους), με τους Χριστοδούλου (14π., 20’) και Γιαννόπουλο (10π., 20’) να οδηγούν επιθετικά το Ρέθυμνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κρητικοί διατηρούσαν ισχνές διαφορές (57-46, 57-52), με τον Κόροιβο να πλησιάζει στο -4 (62-58, 27’50”) περίπου δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, πήραν πολύτιμες “ανάσες” από τους Γιαννόπουλο και Χριστοδούλου, ξέφυγαν με +10 (68-58), ενώ έκλεισαν στο +6 (70-64) το δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-40, 70-64, 95-90.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 4, Γκούντγουιν 11 (2), Κώττας, Χριστοδούλου 24 (3), Μούντι 4, Δραγάτης, Τζαγκαράκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 24 (3), Ρόμπερτσον 16 (3), Ράιτ 7 (1), Μέντλοκ 5.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): ΝτεΚόσεϊ 8, Κάρσον 17, Πόλσεϊ 21 (3), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 10, Σκουλίδας 4 (1), Σπυριδωνίδης 9 (1), Μπεκρής, Χάινς 9 (1), Ρούντρι 8 (2), Ντίκερσον 4.

Πανιώνιος – Κολοσσός 70-90

Ο Κολοσσός Ρόδου πάτησε τέρμα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της Νέας Σμύρνης, συντρίβοντας τον Πανιώνιο με, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πραγματοποιεί ιδανικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας το απόλυτο στις νίκες στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Αντίθετα, ο Ιστορικός υπέστη δεύτερη σερί βαριά ήττα, η οποία αναμένεται να φέρει… αλλαγές στην Πλατεία.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκρίφιν, ο οποίος είδε το καλάθι του Πανιωνίου σαν κουβά, πετυχαίνοντας 30 πόντους με 12/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 3/5 βολές. Από πλευράς ηττημένων, διασώθηκε ο Σακελλαρίου, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, καθώς και οι Σαρικόπουλος (14π.) και Γούντσον (13π.).

Στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό της Νέας Σμύρνης, ο Πανιώνιος μπόρεσε να εμφανιστεί ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Με τα τρίποντα του Βαγγέλη Σακελλαρίου, ο Ιστορικός βρισκόταν μέσα στο παιχνίδι στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Ο Έλληνας γκαρντ παρέα με τον Γούντσον και τον Σαρικόπουλο ήταν ότι καλύτερο είχε να παρατάξει ο Ιστορικός κόντρα στους Ροδίτες, οι οποίοι προηγήθηκαν με 18-23 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 40-46 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτόν του Κολοσσού. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πάτησε τέρμα το γκάζι και με επιμέρους σκορ 22-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν με 68-51, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 24 πόντους (63-87).

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-46, 51-68, 70-90.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Καλαφατάκης): Σακελλαρίου 20 (5), Τσούπκοβιτς 8, Γούντσον 13 (1), Σαρικόπουλος 14, Στέιντλ 8 (2), Δημακόπουλος 3, Μίχαλος 2, Χόλμς 2, Μολφέτας, Καμπερίδης, Χέντερσον, Γουντς.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 30 (12/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές), Χάρις 8, Σχίζας 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπρέι 8, Ράιτ 10 (9 ριμπάουντ), Τζόουνς 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Προστράν 7 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Μπιλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης 5.

Πηγή: ebasket.gr