Facebook Pixel Sportdog.gr | Μάγκες Πειραιώτες! Ο Ολυμπιακός «πάτησε» τον ΠΑΟ, έσπασε την έδρα και παίρνει κεφάλι για τίτλο
| 2018-06-03 20:58:00

του Δημήτρη Σκούφου

Τεράστια νίκη στο ΟΑΚΑ με 75-65 κόντρα σε τραγικό Παναθηναϊκό.

Και εγένετο... break! Ένας εξαιρετικός και πολύ διαβασμένος Ολυμπιακός πήγε στο ΟΑΚΑ και υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του ήττα στην Ελλάδα για φέτος, τον κέρδισε με 75-65 και έκανε το 0-1 στη σειρά, παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας!

Σε τρομερή μέρα για τον Ολυμπιακό ήταν οι Ρόμπερτς, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Μάντζαρης, ενώ από πλευράς Πράσινων οι μόνοι που ξεχώρισαν ήταν οι Τζέιμς και Σίνγκλετον.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Πολύ δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού που προηγήθηκε γρήγορα με 5-0 με τον Ρόμπερτς να αναλαμβάνει δουλειά στο σκοράρισμα. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε λίγα λεπτά για να μπει στην ψυχολογία του αγώνα και με τον Τζέιμς να είναι ο πρωταγωνιστής επιθετικά, μετέτρεψε το 7-11 σε 15-13, πριν ο Μάντζαρης δώσει ξανά προβάδισμα στους Ερυθρόλευκους με τρίποντο (15-16). Με ένα... τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) του Τζέιμς το Τριφύλλι πήγε το σκορ στο 19-16, ενώ ο Σίνγκλετον σκόραρε για την μεγαλύτερη διαφορά (25-18) στο 9'.

Με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει την δεύτερη περίοδο με σουτ τριών πόντων από τον Σίνγκλετον και να φτάνει στο +10 (29-19) οι περισσότεροι θα περίμεναν οι Πράσινοι να πάρουν ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, αλλά... λάθεψαν. Ο Ολυμπιακός αναθάρρησε, έσφιξε την άμυνα του, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό σε βεβιασμένες και λάθος επιθέσεις και με ένα σερί 12-1, "πάγωσε" το ΟΑΚΑ, περνώντας μπροστά στο σκορ με 31-30. Μιλουτίνοφ και Ρόμπερτς σκόραραν για τον Ολυμπιακό, που πήγε με προβάδισμα ψυχολογίας (32-35) στα αποδυτήρια, την ώρα που οι παίκτες του Πασκουάλ σημείωσαν μόλις έξι πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (μόνο δύο εύστοχα σουτ εντός παιδιάς).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το ματς και στην τρίτη περίοδο και μάλιστα έφτασε την διαφορά στους επτά πόντους (38-45 και 40-47), πριν αρχίσει ο Παναθηναϊκός να αντιδρά τόσο στην άμυνα, αλλά σε μικρότερο βαθμό στην επίθεση. Με ένα καλάθι του Καλάθη και ένα τρίποντο του Τζέιμς οι Πράσινοι μείωσαν σε 45-47, πολύ καλή δουλειά έκανε ο Σίνγκλετον, ενώ ο Αντετοκούνμπο έδωσε ώθηση βγάζοντας σπουδαίες άμυνες. Στο 28' ο Παπαπέτρου σκόραρε για τρεις και έκανε το 45-50 και ο Τζέιμς ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 49-52 της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να κάνουν την αντεπίθεσή τους, αλλά παρότι μείωσαν σε 55-59 δεν είχαν το ψυχικό σθένος να αντιπαραβάλλουν τον Ολυμπιακό σε πάθος και όρεξη μέσα στο παρκέ. Το τρίποντο του Παπανικολάου που μετέτρεψε το 59-63 σε 59-66 ήταν η "μαχαιριά" που "σκότωσε" τον Παναθηναϊκό και έγειρε ακόμα περισσότερο την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών.

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Μάντζαρης σκόραρε για νέο τρίποντο και έκανε το 71-60 βάζοντας "ταφόπλακα" στα όνειρα του Παναθηναϊκού για ανατροπή. Το τελικό 65-75 υπέρ του Ολυμπιακού σήμανε το τεράστιο break για τους Ερυθρόλευκους, που πλέον έχουν το πλεονέκτημα της έδρας στα χέρια τους και φυσικά το προβάδισμα για τον τίτλο.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 42% στα τρίποντα του Ολυμπιακού, αλλά και η τραγική δημιουργία του Παναθηναϊκού (μόλις 8 ασίστ) ήταν τα στοιχεία που έκριναν ουσιαστικά το παιχνίδι.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΟ: Σχεδόν σε κάθε στατιστική κατηγορία ο Παναθηναϊκός ήταν τουλάχιστον τραγικός. Οι Πράσινοι είχαν 17% στα τρίποντα, έδωσαν μολις 8 ασίστ, ενώ έχασαν και 13 βολές, σε μία από τις χειρότερες βραδιές τους.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Πολύ σημαντικοί από τους νικητές ήταν σήμερα οι Παπαπέτρου και Μάντζαρης, όμως ο πρωταγωνιστής ήταν ο Παπανικολάου, που σημείωσε 14 πόντους και μάλιστα ήταν αυτός που πέτυχε το τρίποντο στο 59-63, το οποίο ουσιαστικά έκρινε το αποτέλεσμα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Το ότι ο Βασίλης Σπανούλης αγωνίστηκε 24 λεπτά χωρίς να προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο, δείχνοντας ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να κερδίσει και χωρίς τον αρχηγό του τέτοια ματς.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Όλος ο Παναθηναϊκός, εκτός των Τζέιμς και Σίνγκλετον, ήταν αποκαρδιωτικός και ειδικά ο Νικ Καλάθης από τον οποίο περίμεναν πολλά στο Τριφύλλι, ήταν πολύ κακός, τελειώνοντας το ματς με μόλις 8 πόντους και 5 ασίστ.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Παρά την ήττα οι φίλοι του Τριφυλλιού τραγούδησαν στο τέλος για την ομάδα τους, παρότι το ΟΑΚΑ δεν γέμισε όπως σε άλλα ντέρμπι.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος διάβασε εξαιρετικά το παιχνίδι και αντιμετώπισε σωστά κάθε προσπάθεια του Τσάβι Πασκουάλ να αναστρέψει την κατάσταση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 18 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Τζέιμς 23 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/13 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιστ 4, Καλάθης 8 (4/9 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Αντετοκούνμπο 4 (1/7 σουτ), Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4 (1/9 σουτ), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ρόμπερτς 12 (2), ΜακΛίν 7 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (2/2 τρίποντα), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3/4 τρίποντα), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 13/32 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 24/37 βολές, 18-17 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 τάπες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 15/31 δίποντα, 9/21 τρίποντα,18/20 βολές, 31-9 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 16  λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.