Facebook Pixel Sportdog.gr | Του έσπασε την έδρα και τον τσαμπουκά! Άλωσε το ΣΕΦ και βλέπει ξανά πρωτάθλημα ο ΠΑΟ
| 2018-06-07 20:48:00

του Δημήτρη Σκούφου

"Πράσινη" νίκη με 71-66 και 1-1 ξανά η σειρά!

Break στο break! Ο Παναθηναϊκός απάντησε στον Ολυμπιακό με το ίδιο νόμισμα, τον νίκησε μέσα στο ΣΕΦ με 71-66 και έφερε την σειρά των τελικών στα ίσα, παίρνοντας ξανά στα χέρια του το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Πράσινοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν μέχρι με +13 (52-65), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις (66-69), μετατρέποντας σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος στο τέλος και έφτασε στη νίκη, που του έδωσε ξανά το προβάδισμα για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Με την αύρα του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο ορεξάτος στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 9-6 και 11-4, με τον Παναθηναϊκό να παίζει άμυνα με τα... μάτια σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά, οι Πράσινοι ξύπνησαν με το σκορ στο 15-11 και με τρίποντα των Λοτζέσκι, Σίνγκλετον και ένα κάρφωμα του Όγκαστ, "έγραψαν" ένα σερί 0-10 και πέρασαν μπροστά με 15-21.

Οι Ερυθρόλευκοι αντέδρασαν γρήγορα και με συνεχόμενους πόντους των Παπανικολάου και Σπανούλη ισοφάρισαν σε 23-23 και έπειτα σε 25-25, πριν ο Τζέιμς διαμορφώσει το 25-27 της πρώτης περιόδου με buzzer beater. Με τρίποντο του Λοτζέσκι η διαφορά πήγε στο +5 (25-30) με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ εξακολουθούσαν να μην παίζουν τόσο σκληρή άμυνα (εκτός από ορισμένες εντυπωσιακές από Όγκαστ, Αντετοκούνμπο και Ρίβερς) και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 35-32 και 37-34.

Το παιχνίδι πήγαινε χέρι - χέρι με τους Πράσινους να μειώνουν στον πόντο με τρίποντο του εξαιρετικού Καλάθη (41-40), πριν ο Ρόμπερτς κάνει... περίπατο στην πράσινη ρακέτα για το 43-40 του πρώτου 20λεπτου.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου παίχτηκε κακό μπάσκετ, καθώς ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς καλάθι για κάτι παραπάνω από τέσσερα λεπτά, ενώ και ο Παναθηναϊκός σκόραρε με δυσκολία, παίζοντας μπάσκετ... αλάνας σε πολλές επιθέσεις του. Το Τριφύλλι διατηρούσε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (43-47, 45-49), όμως δύο βολές του Σπανούλη και ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έδωσε ξανά το προβάδισμα (50-49) στους γηπεδούχους.

Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός είχε εξορθολογίσει τις επιθέσεις του και έβρισκε λύσεις τόσο από τον Τζέιμς, όσο και από τον Σίνγκλετον που "έγραψε" το 50-56, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους, για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε να προηγείται μέχρι και με +13 (52-65), με Τζέιμς και Καλάθη να "τραβάνε" στο σκοράρισμα. Σε εκείνο το σημείο οι Πράσινοι έδειχναν κυρίαρχοι, ωστόσο άρχισαν πολύ γρήγορα να παίζουν με τον χρόνο και παραλίγο να το πληρώσουν.

Ο Ολυμπιακός "ροκάνισε" σιγά σιγά την διαφορά και μείωσε σε 66-69 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκείνη την στιγμή έγινε η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση. Σε άστοχο σουτ του Τζέιμς ο Σίνγκλετον διεκδίκησε το ριμπάουντ με τον Παπαπέτρου, με τον τελευταίο να υποπίπτει σε φάουλ και να διαμαρτύρεται, όπως και όλο το γήπεδο.

Ο Αμερικανός σέντερ του Τριφυλλιού έβαλε τη μία βολή, οι γηπεδούχοι έχασαν την επίθεση και ο Παναθηναϊκός έβαλε ακόμα μία με τον Λοτζέσκι για το τελικό 66-71 υπέρ των Πράσινων.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φοβερή εμφάνιση των Καλάθη και Τζέιμς, αλλά και η μεγαλύτερη ευστοχία σε τρίποντα και βολές έγειραν την πλάστιγγα υπέρα του Παναθηναϊκού.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Οι 9 χαμένες βολές, αλλά και η αδράνεια στην άμυνα του δεύτερου μέρους από πλευράς Ολυμπιακού ήταν τα στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Νικ Καλάθης. Ο ηγέτης του Τριφυλλιού ήταν ο "εγκέφαλος" της ομάδας του Πασκουάλ και τελείωσε το ματς με 18 πόντους, 6 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Παρότι ήταν από τους καλύτερους στο πρώτο ματς, στο δεύτερο ο Μάντζαρης έμεινε άποντος και ήταν από τις απογοητεύσεις της αναμέτρησης.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Ο Ολυμπιακός προερχόταν από break, όμως οι ερυθρόλευκοι οπαδοί δεν έκαναν sold out, αν και στήριξαν μέχρι τέλους με τη φωνή τους, τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Τσάβι Πασκουάλ έκανε κίνηση - ματ με την χρησιμοποίηση του Όγκαστ στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού ο Ελληνοαμερικανός ήταν εξαιρετικός, ειδικά στην άμυνα, ενώ η είσοδος του Αντετοκούνμπο στη συνέχεια και όχι στο ξεκίνημα, έδωσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην άμυνα των Πράσινων, μπερδεύοντας ουσιαστικά τον Σφαιρόπουλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 12 (5/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ 5, Πρίντεζης 9 (2/7 σουτ), Παπανικολάου 6 (2/5 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Ρόμπερτς 7 (1), ΜακΛίν 4, Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης, Γουίλτζερ 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 92/7 σουτ), Ρίβερς 5 (1/6 σουτ), Γκιστ 8, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 18 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέιμς 17 (7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/33 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 16/25 βολές, 36 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/41 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 10/15 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 9 λάθη.