Facebook Pixel Sportdog.gr | Πρώτη ήττα για την Εθνική Εφήβων - "Λύγισε" από τη Λετονία
| 2018-07-29 20:53:00

Πρώτη ήττα για την Εθνική Εφήβων - "Λύγισε" από τη Λετονία

Έχασε 80-74 από τους διοργανωτές η Ελλάδα.

εν τα κατάφερε απέναντι στην Λετονία η Εθνική Εφήβων. Η «γαλανόλευκη» πάλεψε μέχρι τέλους, όμως έφυγες με άδεια χέρια από το Βέντσπιλς, καθώς ηττήθηκε με 80-74. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου και ταυτόχρονα η πρώτη νίκη των Λετονών. Έτσι, κόντρα στην Κροατία (31/07, 14:00) θα παλέψει για τη νίκη και το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει της φάσης των «16».

Από την Εθνική ξεχώρισε ο Χρυσόστομος Σανδραμάνης με 20 πόντους και 8/10 σουτ, αλλά και οι Νίκος Αρσενόπουλος και Νίκος Ρογκαβόπουλος, που είχαν 18 και 15 πόντους, αντίστοιχα.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Εθνική αντιμετώπισε προβλήματα κοντά στο καλάθι. Οι Λετονοί βρήκαν λύσεις με τον Μίσκα και τον Μπερκίς και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με 23-18. Κι όλα αυτά σε ένα δεκάλεπτο στο οποίο οι διεθνείς υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Τα πράγματα έγιναν πιο ζόρικα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, στο οποίο η Λετονία ανέβασε τη διαφορά με μπροστάρη τον Κούρουκς (29-21, 13'). Η Εθνική ισορρόπησε την κατάσταση και με τους Τσιρογιάννη και Ρογκαβόπουλο να δίνουν λύσεις και την άμυνα να αποτελεί σημείο αναφοράς, η διαφορά μειώθηκε (31-30, 15'). Σαν να μην έφτανε αυτό, με μια ωραία κίνηση ο Αρσενόπουλος έφερε σε θέση οδηγού την Εθνική (31-32, 16'). Οι Λετονοί αντέδρασαν, όμως και με μπροστάρηδες τους Κούρουκς και Ζάγκαρις ανέτρεψαν την κατάσταση και έκλεισαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα (44-39).

Οι Λετονοί στνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και με τον Ζάγκαρις μπροστάρη ανέβασαν τη διαφορά (50-41, 23'). Ρογκαβόπουλος και Αρσενόπουλος προσπαθούσαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλόι Λετονοί διατηρούσαν τον έλεγχο με τον Βέβερις (59-51, 27'). Το δεκάλεπτο, όμως, έκλεισε με την Εθνική να μαζεύει στην ελάχιστη τιμή της (61-60) χάρη σε Ρογκαβόπουλο και Σανδραμάνη.

Με καλό ρυθμό μπήκε η Εθνική στο τέταρτο δεκάλεπτο. Δύο τρίποντα από Ρογκαβόπουλο και Σανδραμάνη άλλαξαν εντελώς το τοπίο (61-66, 31'). Οι Λετονοί αντέδρασαν άμεσα και με επί μέρους 8-0 πήραν και πάλι το προβάδισμα (69-66, 33'). Η ΕΡθνική ήταν άστοχη και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Λετονοί, με τον Μίσκα (76-70, 38'). Η Εθνική αντέδρασε και μάζεψε τη διαφορά εκ νέου (78-74, 39'). Το τρίποντο του Σανδραμάνη στα 35'' δεν βρήκε στόχο και κάπως έτσι η Λετονία έφτασε στη νίκη, με την Εθνική να γνωρίζει την πρώτη ήττα της στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-39, 61-60, 80-74.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

ΠΗΓΗ: sdna.gr