Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Έπος Παναθηναϊκού: Νίκησε στον πόντο τον Ολυμπιακό και του διέκοψε σερί 137 νικών!
| 2020-10-25 16:33:00

Έπος Παναθηναϊκού: Νίκησε στον πόντο τον Ολυμπιακό και του διέκοψε σερί 137 νικών!

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Σπουδαία νίκη με 62-61 πανηγύρισαν οι Πράσινες στο κλειστό της Λεωφόρου για την 2η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, υποχρεώνοντας τον αιώνιο αντίπαλο στην πρώτη του ήττα μετά από 137 σερί νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 21-12 στην πρώτη περίοδο, όμως οι Ερυθρόλευκες αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 14-25, πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 35-37.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τρίτη περίοδο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, αλλά τον Ολυμπιακό να προηγείται με διαφορές της τάξεως των 4-5 πόντων (48-53).

Με την Ριντ να κάνει ένα γρήγορο 6-0 σερί ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 54-53 στην τελευταία περίοδο και πήρε κεφάλι τριών πόντων (62-59) με ένα μεγάλο καλάθι της Ριντ και μία βολή της Καλαμπάκου, στο 39'.

H Σταμολάμπρου ευστόχησε σε δύο βολές, αλλά αστόχησε σε σουτ... απελπισίας πριν την κόρνα της λήξης, που σήμανε τη νίκη με 62-61 για το Τριφύλλι, που είχε σε τρομερή μέρα την Ριντ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ και την Λολίτα Λύμουρα με 20 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Από πλευράς Ολυμπιακού η Στέφανι Κόστοβιτς έκανε εξαιρετική εμφάνιση, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 21-12, 35-37, 48-53, 62-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 22 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Τζόνσον (0/7 σουτ), Χελιώτη, Μούλη 2, Λύμυρα 20 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλαμπάκου 3, Κωτούλα 2, Δίελα 5 (1), Χιούστον 8 (5 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 4 (0/9 σουτ, 4/4 βολές), Σταμάτη 5 (1/6 τρίποντα), Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 13 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γρίσπου, Νικολοπούλου 9 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κούκη, Ντέιβις 4, Κόστοβιτς 16 (15 ριμπάουντ), Ντέιβιτς 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ),

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 19/44 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 9/15 βολές, 32 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 11/31 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 18/23 βολές, 41 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.