Facebook Pixel Μεγάλο διπλό στη Βιτόρια για Μακάμπι - Πήρε το θρίλερ με Εφές η Βαλένθια - Εύκολα η Ρεάλ
| 2020-12-11 00:03:00

Μεγάλο διπλό στη Βιτόρια για Μακάμπι - Με buzzer beater την Εφές η Βαλένθια - Εύκολα η Ρεάλ

Με νίκες συνέχισαν στην 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας οι Μακάμπι, Βαλένθια και Ρεάλ.

Μπασκόνια-Μακάμπι 63-67

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία επικράτησε με 67-63 επί της Μπασκόνια στην Βιτόρια για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Πλέον οι Ισραηλινοί έχουν πέντε νίκες στην διοργάνωση (5-8) με τους Βάσκους να υποχωρούν στο 6-6.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φολ με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ άλλη μια καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χένρι με 11 πόντους και 6 ασίστ. Για την Μακάμπι Ντόρσεϊ και Χάντερ ήταν πρώτοι σκόρερ με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ άλλους 10 πόντους πρόσθεσε ο Τζόουνς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (20-12), με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να αντιδρά στην δεύτερη περίοδο όπου με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 25-13 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 4 πόντους (33-37).

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με ένα καλάθι (54-56). Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 67-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 33-37, 54-56, 63-67

Ρεάλ Μαδρίτης-Ζενίτ 79-72

Άνετη νίκη για την Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε με 79-72 επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Μετά από αυτή την νίκη οι Μαδριλένοι έφτασαν τις 8 νίκες σε 12 αγώνες στην διοργάνωση και προσπέρασε την ρωσική ομάδα στην βαθμολογία (7-4)

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο καθώς στην συνέχεια οι Ισπανοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και καθάρισαν το παιχνίδι. Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο πραγματοποίησε ένα τρομερό επιμέρους 23-11 στην τρίτη περίοδο βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γουόλτερ Ταβάρες, ο οποίος έκανε ότι ήθελε στις δύο ρακέτες τελειώνοντας το παιχνίδι με νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Αμπάλντε να ηγείται στο σκοράρισμα με 16 πόντους.  Για την Ζενίτ πρώτος σκόρερ ήταν ο Χόλινς με 15 πόντους, ενώ από 12 είχαν Ρίβερς και Πάνγκος.

Τα δεκάλεπτα:  24-21, 36-31, 59-42, 79-72

Βαλένθια – Εφές 76-74

Μεγάλη νίκη για την Βαλένθια που επικράτησε με 76-74 επί της Εφές στην Ισπανία στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, χάρη σε καλάθι του Κλέμεν Πρέπελιτς τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο οι “νυχτερίδες” ήταν αυτές που χαμογέλασαν στο φινάλε χάρη στο καλάθι του Σλοβένου γκαρντ.

Ο Πρέπελιτς παρά το γεγονός ότι έμεινε χαμηλά στο παιχνίδι ήταν αυτός που πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο φινάλε χαρίζοντας στην ομάδα του την 8η νίκη της, αλλά και την δυνατότητα να κοιτάει την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και του αγώνα ήταν ο Τομπέι, ο οποίος είχε 21 πόντους, με τον Γουίλιαμς να ακολουθεί με 14. Για την Εφές ξεχώρισαν οι Μίσιτς και Άντερσον, οι οποίοι είχαν από 16 πόντους έκαστος, με τον Λάρκιν να προσθέτει άλλους 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 40-38, 54-60, 76-74

Πηγή: ebasket.gr