Facebook Pixel Στο μπάσκετ ο καλύτερος κερδίζει!
| 2011-11-20 22:01:00

Στο μπάσκετ ο καλύτερος κερδίζει!

Αντίθετα με το ποδοσφαιρικό ντέρμπι που έληξε ισόπαλο παρότι υπήρχε καλύτερος, στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός νίκησε 74-70 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και πήρε προβάδισμα πρωτιάς στην κανονική περίοδο της Α1.

Οι πρωταθλητές πήραν προβάδισμα από το 1ο λεπτό και δεν το άφησαν από τα χέρια τους σε κανένα σημείο του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη χωρίς να κινδυνέψουν ιδιαίτερα, αλλά και χωρίς ποτέ να αισθανθούν απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα. Άλλωστε, η απόδοση της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν κυμάνθηκε γενικά σε υψηλά επίπεδα και δεν ήταν σταθερή, ενώ ο Ολυμπιακός από την άλλη προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ στηριζόμενος κυρίως στην άμυνά του, αλλά και στην εξαιρετική επιθετική απόδοση του Πρίντεζη, ο οποίος όμως δεν είχε σημαντικές βοήθειες. Κορυφαίος του Παναθηναϊκού, για ακόμα ένα ματς ο Διαμαντίδης με 15 πόντους και 8 ασίστ (αλλά και με 7 λάθη). Εν τέλει, κέρδισε η πιο ποιοτική ομάδα, έστω κι αν σε ελάχιστα σημεία κατάφερε να δείξει την ποιότητά της, σε ένα συνολικά κακό παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα, "έπνιξε" τον Ολυμπιακό μπλοκάροντας στις δαγκάνες των Καλάθη και Διαμαντίδη τον Σπανούλη και από νωρίς άρχισε να παίρνει προβάδισμα, χωρίς μάλιστα να εμφανίζει κάτι εξαιρετικό επιθετικά. Αυτό αποδεικνύει και το 5-0 του 1ου λεπτού, το οποίο είχε γίνει μόλις 7-2 στο 5΄. Μετά ...μπήκε ο Σάρας και άρχισε να δίνει επιθετικό ρυθμό στον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο 8΄ έφτασε στο +8 (14-6) και στο 9΄ στο +10 (16-6), αποκτώντας νωρίς νωρίς ένα ...ενδιαφέρον προβάδισμα, το οποίο ωστόσο μειώθηκε κατά 50% από δύο αναπάντητα καλάθια του Ολυμπιακού στο τελευταίο λεπτό που 1ου δεκαλέπτου (δίποντο Πρίντεζη, τρίποντο Λούκας), το οποίο έληξε 16-11.

Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 8-0 με ακόμα τρεις αναπάντητους πόντους του Πρίντεζη στο 11΄ (16-14), πριν σκοράρει πάλι ο Σάρας και πριν ξαναβάλει άλλους τρεις ο "Πριντ" (καλάθι και φάουλ), φέρνοντας το ματς στον πόντο στο 12΄ (18-17). Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός βρήκε ένα δικό του, γρήγορο σερί 6-0 και ξαναπήγε στο +7 στο 13΄ (24-17), με τον Σάρας να φτάνει στους 8 πόντους με 4/4 δίποντα σε 5 λεπτά συμμετοχής. Η διαφορά ξαναπήγε σε διψήφιο αριθμό πόντων στο 15΄ (31-21) με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται άριστα τον όγκο, τα κερδισμένα φάουλ και τις εύστοχες βολές του Βουγιούκα. Μάλιστα, ο διεθνής σέντερ έγινε ο πρώτος παίκτης του Παναθηναϊκού που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (10) στο 19΄, στέλνοντας την ομάδα του στο +13 με γκολ-φάουλ (39-26). Το ημίχρονο έφερε τους πράσινους στο +11 (41-30) και με εικόνα νικητή. Αξιοσημείωτο στατιστικό στα πρώτα 20΄, ήταν η απίστευτη αστοχία του Ολυμπιακού στα τρίποντα (1/14, δηλαδή ...7%), τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 1/2! Διψήφιο στους πόντους, εκτός από τον Βουγιούκα, είχε και ο Πρίντεζης (επίσης 10), ενώ ενδιαφέρον είχαν, τα 8 ριμπάουντ του Σμιθ, τα 20 λεπτά συμμετοχής του Διαμαντίδη και οι μόλις 8 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ομπράντοβιτς (όλη τη 12άδα του έβαλε ο Ίβκοβιτς).

Στο 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Διαμαντίδη και μέγιστη διαφορά (44-30), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-0 και στο 24΄ έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους (44-38), με τον Παναθηναϊκό να μένει χωρίς σκορ για περισσότερα από 4 λεπτά! Το πρώτο πράσινο ...γκολ το έβαλε ο Μάριτς με 1/2 βολές στο 25΄, ωστόσο η ερυθρόλευκη άμυνα συνέχιζε να βάζει προβλήματα στον Παναθηναϊκό, τη στιγμή που ο Πρίντεζης συνέχιζε να τραβάει την ερυθρόλευκη επίθεση, φτάνοντας τους 18 πόντους (με 8/10 δίποντα!) στο 27΄, όταν και μείωσε σε απόσταση βολής (47-44). Σ΄ εκείνο το σημείο ανέλαβε να βγάλει τον Παναθηναϊκό από τη δύσκολη θέση ο Σάτο, ο οποίος με 5 σερί πόντους ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 8 (52-44 στο 28΄). Στο 30΄ το σκορ ήταν 57-50, ο Παναθηναϊκός διατηρούσε προβάδισμα, ωστόσο ο Ολυμπιακός, πατά τα 1/19 τρίποντα(!) έμενε κοντά και δεν φαινόταν διατεθειμένος να παραδοθεί πριν την ώρα του.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 5-0, ξέφυγε πάλι με 12 στο 32΄ (62-50), όμως και πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να κρατηθεί στο παιχνίδι και με τρίποντο του Άντιτς (2ο εύστοχο του Ολυμπιακού στο ματς σε 20 προσπάθειες), μείωσε στους 7 στο 34΄ (64-57). Τότε ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από τον Λόγκαν (τα πρώτα του καλάθια ήρθαν διαδοχικά), ακολούθησαν δύο φάσεις με υπογραφή Διαμαντίδη (κλέψιμο και ασίστ και μετά σόλο) και η διαφορά έφτασε στους 13 στο 37΄ (72-59), πριν ο Σπανούλης βάλει κι αυτός το πρώτο του τρίποντο και δώσει ακόμα μια ανάσα στον Ολυμπιακό (72-62). Ο ίδιος με δίποντο έφερε τη διαφορά και πάλι στους 7 στο 39΄ (72-65), πριν ο Παναθηναϊκός με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Καϊμακόγλου (σε 4η ανανέωση επίθεσης) ξαναπάει στους 9 στα 55" πριν τη λήξη. Πλέον, για τον Ολυμπιακό δεν υπήρχε γυρισμός, καθώς παρά τα διαδοχικά φάουλ που κέρδισε ο Παπαδόπουλος (έβαλε 3/6 βολές στο τελευταίο λεπτό) και την αδυναμία του Παναθηναϊκού να φτάσει σε νέο καλάθι, τα δεδομένα δεν άλλαξαν δραματικά, πέρα από ένα σημαντικό ψαλίδισμα της διαφοράς (που μπορεί να παίξει ρόλο στο 2ο γύρο) μέχρι το τελικό 74-70 για τον Παναθηναϊκό.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 3, Λόγκαν 4, Σάτο 10 (1), Διαμαντίδης 15 (2 τρίπ., 8 ασίστ, 7 λάθη), Βουγιούκας 10, Ν. Καλάθης 10 (4 κλεψίματα), Σμιθ 3 (10 ριμπάουντ), Καϊμακόγλου 7 (1), Γιασικεβίτσιους 8.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 7 (1), Άντιτς 9 (1), Σπανούλης 14 (1), Κέσελ 2, Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 2, Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 18 (8/10 δίπ.), Παπανικολάου, Κατσίβελης.