Facebook Pixel ΑΕΚ: Το θρίλερ της... χρονιάς στην Πόλη - Λύγισε η ΑΕΚ από τη Νταρουσάφακα στην τρίτη παράταση
| 2021-09-10 22:16:00

Πολύ συναρπαστικό ήταν το φιλικό παιχνίδι της Ένωσης στην Κωνσταντινούπολη, με την ομάδα του Δέδα να λυγίζει στην τρίτη παράσταση και μετά από 55 λεπτά... μάχης χάνοντας τελικά με 119-114.

ΑΕΚ: Πολύ ανταγωνιστική εμφανίστηκε η Ένωση στην Κωνσταντινούπολη, στο τελευταίο φιλικό επί τουρκικού εδάφους, όπου μετά από έναν αγώνα... θρίλερ γνώρισε την ήττα από την Νταρουσάφακα με 119-114 στην τρίτη παράταση. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα ήταν εντυπωσιακό στο ξεκίνημα και ξέφυγε με 5-16, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και αντέδρασαν και με 10-0 σερί έκανα το 14-21, 24-21.

Το ίδιο σκηνικό υπήρχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν απόσταση ασφαλείας και παρά το γεγονός ότι οι Τούρκοι έφτασαν τη διαφορά στους τρεις πόντους, δύο φορές, (39-42, 42-45), πήγαν στο ημίχρονο μπροστά με 42-48.

Η Ένωση μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκαν με +14 (42-56), με την επιθετική λειτουργία να είναι εντυπωσιακή, όμως στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης τα πράγματα άλλαξαν και η Νταρουσάφακα με ένα σερί 6-0 αρχικά (70-76) και 13-0 αργότερα προηγήθηκαν με 83-80. Οι Τούρκοι θα πάρουν κεφάλι με 87-83, όμως ένα δίποντο του Ανγκόλα και δύο βολές του Γέλοβατς έστειλαν τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί ο προπονητής της Νταρουσάφακα θα αποβληθεί, μετά από δύο τεχνικές  ποινές, όμως παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ είχε προβάδισμα με τέσσερις πόντους, μέχρι τα μισά της παράτασης, τελικά το 97-97 θα στείλει τις ομάδες στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Η Ένωση θα πάρει το προβάδισμα με 101-103 λίγο πριν το φινάλε και πάλι, όμως ο Οζντεμίρογλου θα είναι εύστοχος σε δύο βολές ισοφαρίζοντας και το άστοχο σουτ του Ανγκόλα θα δώσει συνέχεια στο... θρίλερ.

Το ντέρμπι θα συνεχιστεί με την ομάδα του Στέφανου Δέδα να έχει προβάδισμα με 107-108, μετάαπό τρίποντο του Πετρόπουλου, όμως οι Τούρκοι θα αντιδράσουν και θα πάρουν αρχικά προβάδισμα με +4 (114-110) και αργότερα με +7 (119-112) ώστε να φτάσουμε στο τελικό 119-114.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 42-48, 64-76, 87-87 κ.δ., 97-97 παρ., 103-103 β’ παρ., 119-114 γ. παρ.