Facebook Pixel Euroleague: Η Μπάγερν διέλυσε τον Αστέρα και πέρασε στα play off - Επιθετική παράσταση από Μπασκόνια
| 2022-04-01 23:39:00

H Μπάγερν «διέλυσε» τον Ερυθρό Αστέρα που πήγε στο Μόναχο να παίξει τα... ρέστα του για την πρόκριση, επικρατώντας με 82-57 των Σέρβων στην 33η αγωνιστική της Euroleague, «σφραγίζοντας» την πρόκριση στα πλέι οφ! Η Μπασκόνια βρέθηκε στο... βράδυ της και με επιθετικό σόου «ξέσπασε» πάνω στη Ζαλγκίρις (96-79).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ:

Οι Βαυαροί έγιναν η τελευταία ομάδα που συμπλήρωσαν την τελική οκτάδα της επόμενης φάσης και το μόνο απομένει πλέον είναι να ξεκαθαρίσουν οι θέσεις και τα ζευγάρια των πλέι οφ.

Κορυφαίος για την Μπάγερν ήταν ο Όγκουστιν Ρούμπιτ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, με τον ΝτεΣόν Τόμας να προσθέτει άλλους 16. Στους 12 ο Όγκνεν Γιάραμαζ.

Από την πλευρά του Αστέρα, που «σκόρπισε» στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 12 πόντους, με τον Λούκα Μίτροβιτς να έχει άλλους 11.

Ξάφνιασαν τους Βαυαρούς οι Σέρβοι

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αυτός που μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, με τους Σέρβους να έχουν ως πρωταγωνιστή τον Κούζμιτς, που είχε 4 πόντους, παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα με 5-9 στο 3'. H Μπάγερν μείωσε σε 9-11 στο 4', όμως η ομάδα του Ράντονιτς είδε τον Ουόλτερς να παίρνει την «μπαγκέτα» επιθετικά και να ξεφεύγει με 9-14 στο 6', αλλά τον Ρούμπιτ να απαντάει από πλευράς των Βαυαρών, που «ροκάνισαν» τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-18.

Γερμανική... επέλαση και προβάδισμα

H εικόνα ωστόσο στη συνέχεια άλλαξε ολοκληρωτικά, αφού η Μπάγερν αποφάσισε να... μπει στο παιχνίδι, επιβάλλοντας τον ρυθμό της, έχοντας ένα επιμέρους 27-15 στη δεύτερη περίοδο, που έφερε το ματς... τούμπα. Οι Βαυαροί ισοφάρισαν σε 20-20 στο 12', τους Ρούμπιτ και Τόμας να παίρνουν στην πλάτη τους την Μπάγερν και να την... σέρνουν στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 28-25 στο 15', με τα επόμενα 5 λεπτά να δίνουν παράσταση... πλέι οφ, αφού έκλεισαν κάθε διάδρομο προς το καλάθι, βρήκαν εύκολους πόντους στην επίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 42-33.

Έβαλε τα θεμέλια της νίκης

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου η Μπάγερν έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (44-33), πηγαίνοντας στο +13 (46-33) με σερί 4-0. Ο Αστέρας δεν άφησε τους Βαυαρούς να ξεφύγουν περαιτέρω στο σκορ και μείωσαν σε 50-40 στο 25', με τον Κάλινιτς να φτάνει τους 10 πόντους. Η συνέχεια ωστόσο άνηκε ολοκληρωτικά στους Βαυαρούς. που μπήκαν στην τελική ευθεία του ματς έχοντας ουσιαστικά «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, αφού ήταν μπροστά με 63-43.

«Κλείδωσε» τα πλέι οφ!

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, αφού η Μπάγερν είχε βρει ρυθμό στο παρκέ και δεν ήταν διατεθειμένη να «γκρεμίσει« ό,τι είχε «χτίσει» στα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα, ενώ από την άλλη ο Αστέρας είχε πετάξει... λευκή πετσέτα. Οι Βαυαροί συνεχώς αύξαναν τη διαφορά, φτάνοντας ακόμα και κοντά στους 30 πόντους, με το τελικό 82-57 να «σφραγίζει» τη νίκη και την παρουσία για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 42-33, 63-43, 82-57,

Δείτε εδώ στα στατιστικά του ματς

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ:

Μία νίκη χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον πήραν οι Βάσκοι, που ανέβηκαν στο 12-16 στο φινάλε μιας σεζόν με πολλά σκαμπανεβάσματα. Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια ήταν ορεξάτη απέναντι στους ουραγούς του ταμπλό και τους... διέλυσε με εξαιρετική επιθετική λειτουργία από το 1ο λεπτό. Αντιθέτως, η Ζαλγκίρις προβλημάτισε σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα, «μάζεψε» όσο μπορούσε τη διαφορά από το -30 και τελικά γνώρισε μια ακόμα ήττα, που την έριξε στο 7-20.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Στίβεν Ίνοκ (18π., 6ρ.), Ρόκας Γκιεντράιτις (17π. με 4/4 3π.) και Ματ Κοστέλο (15π., 5ρ.), με τον Ουέιντ Μπόλντγουιν να μην χρησιμοποιείται καθόλου. Από την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ξεχώρισε ο Λούκας Λεκαβίτσιους (20π.).

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν τρομερά το ματς με 8/10 εντός πεδιάς (19-6 στο 5') και μετέτρεψαν την περίοδο σε επιθετικό σόου (35-15 στο 10'), με τους Λιθουανούς να τα έχουν χαμένα. Ο εξαιρετικός Άλεξ Πίτερς είχε 10π. από το ξεκίνημα, με την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να μην πατάει καθόλου καλά στο παρκέ (48-22 στο 15'). Μάλιστα, στο 17' η διαφορά έφτασε στο +30 (52-22), προτού οι γηπεδούχοι... ρίξουν «στροφές» (57-40 ημίχρονο). Στο πρώτο μέρος οι σέντερ των δύο ομάδων ξεχώριζαν και... αντάλλαζαν καλάθια (13π. ο Στίβεν Ίνοκ, 10π. ο Ζοφρί Λοβέρν).

Στην επανάληψη τα δεδομένα δεν άλλαξαν, με την Μπασκόνια να μην χάνει ποτέ τον έλεγχο (66-50 στο 25' και 77-50 στο 30' με double score στην 3η περίοδο). Για άλλη μια φορά, οι... στροφές έπεσαν, καθώς η ομάδα του Σπάχια ολοκλήρωνε έναν «περίπατο» και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να «ροκανίσουν» κάπως την απόσταση με τον Λούκας Λεκαβίτσιους (96-79 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 35-15, 57-40, 77-40, 96-79.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Πηγή: sdna.gr