Facebook Pixel Μάλαγα - ΑΕΚ: Κατάρρευση της ΑΕΚ στην Ανδαλουσία - Βαριά ήττα από την Μάλαγα στο BCL
| 2023-01-25 23:24:00

Κατάρρευση της ΑΕΚ στην Ανδαλουσία - Βαριά ήττα από την Μάλαγα στο BCL

Η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική για 33 λεπτά στην Ανδαλουσία, όμως προδόθηκε από τα λάθη και την αστοχία της, με την Μάλαγα να επιβάλλει τον ρυθμό της κια να φτάνει στη νίκη (88-66).

Μάλαγα - ΑΕΚ: Η ΑΕΚ είχε καλό ρυθμό και διάθεση στο παιχνίδι της και αυτό φάνηκε με το καλημέρα, όταν πήρε τα ηνία με τον Φλιώνη (4-7, 2'). Η Μάλαγα είχε άμεση αντίδραση, με τον Πέρι να φτιάχνει παιχνίδι και τον Έτζιμ να φωνάζει παρών (11-9, 3'). Ο Νιχάντ Ντζέντοβιτς ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά (19-12, 6'). Ο Μίτσελ με δικές του προσπάθειες μείωσε για την ΑΕΚ (22-17, 7'). Όχι για πολύ όμως, καθώς ο Μπαρέιρο έφερε τους γηπεδούχους στο +10 (27-17, 9'). Η ΑΕΚ μείωσε με τις βολές του Μάιλς για το 29-20.

Με καλό ρυθμό μπήκε η Ένωση στο δεύτερο δεκάλεπτο και την άμυνά της να ανεβάζει στροφές. Ο Στρέλνιεκς έγινε αιχμή του δόρατος και η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά (31-27, 13'). Ο Ακίλ Μίτσελ ανέλαβε δράση ξανά και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (31-31, 15'). Ο Κέντρικ Πέρι ανέλαβε δράση από εκείνο το σημείο. Ο Αμερικανός γκαρντ με την βοήθεια του Τάισον Κάρτερ έφεραν σε θέση οδηγού την Μάλαγα ξανά (43-37, 18'). Ο Μίτσελ έγραψε τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 44-39.

Ο Ακίλ Μίτσελ ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και με δικές του προσπάθειες η ΑΕΚ μείωσε σε απόσταση βολής (46-45, 23'). Ο Φλιώνης φώναξε παρών, η άμυνα της ΑΕΚ παρέμενε αποτελεσματική και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (50-50, 26'). Ο Ακίλ Μίτσελ κυριαρχούσε κοντά στο καλάθι και η Ένωση πέρασε μπροστά (51-52, 27'). Η Μάλαγα αντέδρασε και με τον Σίμα να σκοράρει κοντά στο καλάθι πέρασε και πάλι μπροστά (55-52, 28'). Οι παίκτες του Ναβάρο τιμώρησαν τα λάθη της Ένωσης και η διαφορά ανέβηκε με τον Σίμα (59-54, 29'). Το +5 των γηπεδούχων έμεινε ως το τέλος του δεκαλέπτου, παρά τις προσπάθειες των Γιάνκοβιτς και Μίτσελ.

Ο Κένι Ουίλιαμς βγήκε μπροστά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και η ΑΕΚ μείωσε σε απόσταση αναπνοής (59-58, 32'). Η Μάλαγα τιμώρησε τα λάθη της ΑΕΚ, με τους Κράβις και Μπριθουέλα και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά (66-58, 34'). Ο Κράβις εξελίχθηκε σε παράγοντα της επίθεσης της Μάλαγα, η οποία έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (69-58, 35'). Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τον έλεγχο και με τους Κράβις και Πέρι να σκοράρουν έχτισαν διαφορά (76-60, 36'). Τα πράγματα δεν άλλαξαν ως το τέλος του αγώνα, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα στην πρεμιέρα της στο BCL.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66.

Πηγή: sdna.gr