Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 96-59 στο εξ αναβολής ματς με τον Κολοσσό Ρόδου εκτός έδρας, κάνοντας τη 2η σερί νίκη του στην Α1, μετά από το ματς με τον Απόλλωνα Πάτρας.

Στο 15-5 ανέβηκαν οι πράσινοι (10-1 εντός και 5-4 εκτός έδρας), που θα είναι σίγουρα δεύτεροι στην κανονική περίοδο και θα κλείσουν τις υποχρεώσεις τους πριν από τα playoffs με αγώνα απέναντι στο Περιστέρι στο Ανδρέας Παπανδρέου.

Στο 10-11 έπεσε ο Κολοσσός (9-2 εντός και 1-9 εκτός έδρας), που δεν έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Tα στατιστικά του αγώνα:

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντίξον 12 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Χατζηδάκης 5, Κατσίβελης 1 (0/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 4, Σμιθ 4 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μορέιρα 8 (2/6 σουτ), Κόφι 7 (1), Ιορδάνου, Τιγκ 8 (2), Χατζηνικόλας 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 11 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπέικον 10 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Π. Καλαϊτζάκης 15 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1), Αγραβάνης 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαμοντούροβ 2, Γκριγκόνις 11 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου, με τον Γ.Καλαϊτζάκη να ισοφαρίζει στην επόμενη φάση και τον Γουίλιαμς να βάζει το πρώτο τρίποντο της αναμέτρησης, για να μειώσει ο Ντίξον με λέι απ. Ο Κολοσσός ήταν αρκετά ανταγωνιστικός μέχρι το 8-10 που έκανε ο Γιαννόπουλος. Σε εκείνο το σημείο οι πράσινοι πάτησαν το... πόδι στο γκάζι και δεν υπήρξε επιστροφή. Κάπως έτσι το 8-10 έγινε μέσα σε 3΄ 10-23, με τον Γκριγκόνις να διαμορφώνει με βολές το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με... 3 σερί τρίποντα του τρομερού Παρίς Λι, ο ο οποίος εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους, για το 12-32, το οποίο έγινε και 12-36 χάρη σε καλάθι του Αγραβάνη που μπήκε δυναμικά στο ματς. Ο Κολοσσός ήταν αρκετά άνευρος και ο Παναθηναϊκός έκανε ότι ήθελε, με αποτέλεσμα ο Χατζηδάκης να διαμορφώσει το 29-52 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο θα περίμενε κανείς να βγάλουν μια κάποια αντίδραση οι Ροδίτες, ωστόσο αυτό δεν συνέβη σε καμία περίπτωση, μιας και στο παρκέ υπήρξε ξεκάθαρα... μόνο μια ομάδα. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης στο καλύτερο του ματς για φέτος έκανε ότι ήθελε  και κάπως έτσι εκτόξευσε τη διαφορά στους 26 πότνους, ενώ αυτή εκτοξεύτηκε και στους 33 με καλάθι του Παπαγιάννη, σε μια πραγματικά επιβλητική πράσινη εμφάνιση. Κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με λέι απ του Γ. Καλαϊτζάκη για το 40-72.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν... διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Σερέλη να ρίχνει στο παρκέ και τον Σαμοντούροφ, ο οποίος έκανε το 92-55, ενώ είχε πάρει επιθετικό ριμπάουντ πρώτα, για να σκοράρει για 2ο σερί ματς.