Facebook Pixel Μουντομπάσκετ 2023: Τι ομαδάρα ο Καναδάς! "Ισοπέδωσε" τη Γαλλία με 30 πόντους και πάει για κούπα - Διασώθηκε ο Λεσόρ (Vid)
| 2023-08-25 18:25:00

Ντέρμπι είπατε; Ο Καναδάς διέλυσε τη Γαλλία με 95-65 στο μεγάλο παιχνίδι του Group H, δείχνοντας άγριες διαθέσεις στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 27 πόντους.

Σερί στο… σερί και ματς με ρυθμό

Οι Γάλλοι μπήκαν ζεστοί στο ματς και με όπλο τους περιφερειακούς τους αιφνιδίασαν τον Καναδά (0-7), ο οποίος όμως αντέδρασε άμεσα με τον Μπρουκς με δικό του σερί για το 8-7, συνεχίζοντας έτσι για το 14-9 σε ένα επιμέρους σκορ 14-2! Ο ρυθμός δεν απουσίαζε από το πρώτο λεπτό και με το μακρινό σουτ του Φουρνιέ και τον Λεσόρ η Γαλλία έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 14-18.

Σπουδαίος Φουρνιέ αλλά ανατροπή ο Καναδάς

Ο σέντερ του Παναθηναϊκού έφερε την ομάδα του με γκολ-φάουλ μάλιστα στο +7 (14-21), διαφορά που φρόντισε να διατηρήσει ο Φουρνιέ με 5 διαδοχικούς πόντους (21-28). Εκεί ανέλαβε δράση ο Όλινικ, ο οποίος βρίσκοντας διαφορετικούς τρόπους να σκοράρει, έφερε απόλυτη ισορροπία στο ματς (28-28) και ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Καναδά με 32-31. Σε πρώτο πλάνο ο Φουρνιέ (19π. στο ημίχρονο) και ο Λεσόρ (8π.) ήταν οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Βινσάν Κολέ (34-38), αλλά ο Καναδάς είχε τις απαντήσεις για το 43-40 του ημιχρόνου.

Πήρε τ' όπλο του ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα είχαμε… ντέρμπι ως το τέλος, ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε άλλη γνώμη. Ο άσος των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έδωσε το έναυσμα με 7 προσωπικούς και αναπάντητους πόντους (50-40), με τη Γαλλία να ξεμένει από λύσεις. Ο SGA συνέχισε το σόου με ακόμα πέντε δικούς του πόντους και με τη βοήθεια των Όλινικ και Μπρουκς ο Καναδάς έφτασε γρήγορα στο +20 (64-44). Οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, χάνοντας το ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-48.

Δεν κοίταξε πίσω ο Καναδάς

Η Γαλλία είχε πλέον καταρρεύσει και η διαφορά εκτοξεύτηκε έως τους 33 πόντους (85-52 στο 35’) με τρίποντα του Αλεξάντερ-Ουόκερ και του Μπάρετ. Ο υπολειπόμενος χρόνος έμοιαζε με τυπική διαδικασία, με τον Καναδά να κυριαρχεί κατά κράτος, φτάνοντας και στο +34 (90-56) σε μια ανέλπιστη εξέλιξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 43-40, 68-48, 95-65