Facebook Pixel Τρίποντο δεν ήταν, φάουλ ήταν;
| 2012-02-12 21:49:00

Τρίποντο δεν ήταν, φάουλ ήταν;

Πολύς λόγος γίνεται για την τελευταία φάση που έκρινε ουσιαστικά το ντέρμπι Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ (78-77), με το εύστοχο σουτ του Μπατίστ από τη γωνία με τον Πρίντεζη "κρεμασμένο" πάνω του.

Όπως έγραψε ο σκύλος από την πρώτη στιγμή, ο Παναθηναϊκός δεν διαμαρτυρόταν ζητώντας τρίποντο στο σουτ του Μπατίστ. Ήταν ξεκάθαρο πως ο Αμερικανός είχε πατήσει τη γραμμή του τριπόντου, άρα το σουτ ορθώς μέτρησε για δύο πόντους.

Για άλλο λόγο φωνάζει ο Παναθηναϊκός. Φάουλ του Πρίντεζη ζητάει, υποστηρίζοντας πως ο φόργουορντ του Ολυμπιακού χτύπησε το χέρι του Μπατίστ, ο οποίος θα έπρεπε να εκτελέσει μία βολή αν κάποιος από τους διαιτητές Σχινά, Γκόντα και Αναστόπουλο ...τολμούσε να πάρει πάνω του τέτοιο σφύριγμα στο ΣΕΦ.

Σε αυτή την περίπτωση, βέβαια, ο Παναθηναϊκός θα είχε τη δυνατότητα να ολοκληρώσει την επική επιστροφή από το -19 μέσα σε 9 λεπτά και να πάει το ματς στην παράταση, εφόσον βέβαια ο Μπατίστ έβαζε και τη βολή...

Τελικά οι διαιτητές δεν είδαν κάτι. Εσείς βλέπετε; Δείτε προσεκτικά τις δύο φωτογραφίες και κρίνετε…