Δύσκολες στιγμές πέρασε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βενετόκλειο ο Ολυμπιακός, εναντίον του Κολοσσού. Οι "ερυθρόλευκοι" τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους παίκτες του Φραγκιά, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλές άμυνες, όπως μαρτυρούν και τα σκορ των δύο πρώτων δεκαλέπτων (11-11, 26-24).

Η τρίτη περίοδος, όμως, ήταν διαφορετική. Οι Πειραιώτες βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν από τους μικρούς Παπανικολάκου, Μάντζαρη και Σλούκα και κατάφεραν να πάρουν "αέρα" 13 πόντων (35-48), στο μεγάλο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1.

Η εικόνα του ματς στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ήταν απλώς... εντυπωσιακή. Ειδικά για τους γηπεδούχους, που δεν παράτησαν το ματς και προσπάθησαν να πάρουν ό,τι καλύτερο μπορούσαν. Οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας, παρόλα αυτά οι "ερυθρόλευκοι" δεν έχασαν ποτέ την διαφορά ασφαλείας σε ένα γεμάτο γήπεδο, που δεν σταμάτησε στιγμή να χειροκροτεί τους παίκτες του Βασίλη Φραγκιά για την προσπάθειά τους. Κάτι που συνεχίστηκε και μετά τη λήξη του ματς...

Με αυτό το αποτέλεσμα οι "ερυθρόλευκοι" πέρασαν από μία δύσκολη έδρα και, φυσικά, διατήρησαν την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα, μετά και τη νίκη τους στο ντέρμπι εναντίον του Παναθηναϊκού...

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 26-24, 35-48, 64-78.