Facebook Pixel Το ήθελε και το πήρε!
| 2012-02-15 20:05:00

Το ήθελε και το πήρε!

Ο Ηλυσιακός κατάφερε να μη χάσει στο τέλος την ψυχραιμία του και να πάρει το «διπλό» στο Περιστέρι με 65-60.

Κορυφαίος των νικητών ήτα ο Χάρντινγκ Νάνα (19π., 11 ριμπ.) ενώ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης μέτρησε πολύ η ψυχραιμία που έδειξαν από την γραμμή των ο  Νίκος Παπανικολόπουλος και ο Μάριος Ματαλόν.

Ο  Ηλυσιακός  ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο  Γκέιβιν Έντουαρντς  με 1/2 έκανε το 1-0 και  η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη απάντησε τρέχοντας σερί 0-17 (1-17 στο 6')  ενώ τρία λεπτά πριν από το τέλος προηγήθηκε ακόμα και  με 17 πόντους (3-20).

Το  Περιστέρι αντέδρασε αρχικά  μαζεύοντας την διαφορά (11-20 στο 10') ενώ ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 28-27.  Ο δρόμος για τα αποδυτήρια βρήκε τους γηπεδούχους στο +1 (31-32).

Παρόμοια και  η εικόνα της επανάληψης με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ κι  όλα να προμηνύουν ένα συναρπαστικό φινάλε, όπως και  συνέβη.  Ο  Λεωνίδας  Κασελάκης έκανε το 58-61 σόταν απέμενε λιγότερο από έναν λεπτό για την την λήξη και  η ψυχραιμία που επέδειξαν από  την γραμμή των βολών  ο Παπανικολόπουλος και  ο Ματαλόν, έδωσαν τη νίκη  στον Ηλυσιακό.

Δεκάλεπτα: 11-20, 31-32, 45-45, 60-65

Πηγή: Superbasket