Οι «κυανέρυθροι» παρότι άστοχοι (5/15 δίποντα, 33%) στην αρχή ήταν ελαφρώς καλύτεροι από την ΑΕΝΚ και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (15-10). Οι παίκτες του Ηλίας Παπαθεοδώρου μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας στον πόντο (15-14), όμως από εκεί και έπειτα… σιγή. Τα κακά ποσοστά τους από τα 6,75μ. από τη μία και η αδυναμία τους στα ριμπάουντ από την άλλη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τρέξουν επιμέρους 14-4 και να βρεθούν στο +11 (29-18) λίγο πριν το ημίχρονο. Το μόνο που μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν λίγο πριν την ανάπαυλα με τρίποντο του Γκάρετ, 29-21.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ η Κηφισιά ροκάνισε κι άλλο τη διαφορά για το 29-23. «Τιμωρήθηκε» όμως για αυτό από τους γηπεδούχους που απάντησαν με σερί 20-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 26 (49-23) και κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΝΚ ήταν να μειώσει σε 54-32 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (54-37) ωστόσο το παιχνίδι είχε αποκτήσει ήδη διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Πανιώνιο να φτάνει εύκολα στο τελικό 64-39.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 29-21, 54-32, 64-39