ΠΑΟΚ - Απόλλων Πάτρας 78-74

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από το ξεκίνημα της πρώτης περιόδου, καθοδηγούμενες από τον Χαραλαμπίδη και τον Μπολντς εκατέρωθεν (12-12). Οι γηπεδούχοι με ένα 7-0 πήραν μία διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (19-12), αλλά μόνο προσωρινά. Ο Τσαϊρέλης ανέλαβε να ηγηθεί του «Δικεφάλου του Βορρά» στην επίθεση (31-24), αλλά οι Αμερικανοί των Αχαιών, μιας και ο Μπολντς βρήκε συμπαραστάτες τους Τέιλορ και Χιλ, φρόντισαν ώστε να παραμείνει η ομάδα τους κοντά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (35-30).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά το δεύτερο μέρος με τον Μπολντς σε μεγάλα κέφια και πήραν προβάδισμα (37-39). Ο ΠΑΟΚ συνήλθε γρήγορα και καθοδηγούμενος από τον Χαραλαμπίδη ανέκτησε τα ηνία του αγώνα και με τους Πέιν και Μπόγρη έφτασε μέχρι και το +8 (55-47). Ούτε όμως αυτή η απόπειρα των παικτών του Μαρκόπουλου να ξεφύγουν είχε αποτέλεσμα, καθώς εκείνοι του Βετούλα πέτυχαν εννιά αναπάντητους πόντους και πέρασαν μπροστά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (55-56), ενώ έφτασαν και στο +3 με τρίποντο του Πέτροβιτς (63-66). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα. Τέσσερις πόντοι του Πέιν, δύο του Μαργαρίτη κι ένα τρίποντο του Δέδα έφεραν ένα σερί 9-0 και τον ΠΑΟΚ στο 72-66. Οι εφτάψυχοι φιλοξενούμενοι απάντησαν και ισοφάρισαν στο τελευταίο λεπτό με τρίποντα από Αργυρόπουλο και Τέιλορ (72-72). Δύο βολές του Τσαϊρέλη κι ένα κλέψιμο του Τσόχλα που οδήγησε σε λέι απ έγραψαν τον επίλογο στο θρίλερ της Πυλαίας.

Δεκάλεπτα: 14-12, 35-30, 55-52, 78-74

ΑΓΟΡ-Άρης 84-77

Οι δύο ομάδες έβλεπαν το καλάθι σαν κοφίνι από το ξεκίνημα, με το Ρέθυμνο να ξεκινά με 6-0 και τον Άρη να απαντά με 11-0 (6-11). Ο Χαρτ μετά την κακή εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ θύμισε τον παίκτη των δύο πρώτων αγωνιστικών με 10 πόντους στην πρώτη περίοδο (16-15). Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερο πλουραλισμό, αλλά έκαναν εύκολα το λάθος (11 στο ημίχρονο) με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (31-30). Ο Αγγελόπουλος πήρε τη σκυτάλη στο σκορ για τους γηπεδούχους, που κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με κάρφωμα του Γκάμπριελ και προβάδισμα 46-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους Κρητικούς. Εκμεταλλευόμενοι τις καλές επιθετικές επιλογές τους, αλλά και την αστοχία των παικτών του Άρη από μακριά έφτασαν σε διψήφια διαφορά (55-45, 60-50) και μέχρι το +12, 69-57. Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει και ο Πελεκάνος με τρίποντο φρόντισε να το υπενθυμίσει σε όλους μειώνοντας στους τέσσερις (69-65) στην τέταρτη περίοδο. Ένα τρίποντο του Καλλινικίδη κι ένα γκολ-φάουλ του Αγγελόπουλου επανέφεραν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, 79-68, σφραγίζοντας τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 23-22, 46-43, 69-60, 84-77