Το παιχνίδι ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο, δυο καρφώματα από τους Τζόουνς και Στέφενς, αλλά η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακή. Ο Ηλυσιακός είχε τρία λάθη έως το 9-4 (3.15''), με τον Μπάβτσιτς να φτάνει τους 9 πόντους (όλοι με βολές), όταν στον πίνακα εμφανίστηκε το 19-12 (8.50''). Ο Ζάρας διαμόρφωσε το 22-16 του πρώτου δεκαλέπτου, με το πρώτο τρίποντο του ματς (οι μεν είχαν 1/4 και οι δε 0/4).

Με τους Σλαφτσάκη και Μπάβτσιτς οι Δραμινοί προηγήθηκαν 27-18, στο 11.10, με τον Χατζή να κάνει ένα βήμα μπροστά για τους φιλοξενούμενους και τους ΕμΜποντζ και Αντωνάκη να τους ακολουθούν (27-27, 14'). Ένα λάθος του Καυκή και η τεχνική ποινή που δέχθηκε για διαμαρτυρίες, έδωσαν στον ΚΑΟΔ την ευκαιρία να τρέξει ένα 7-0 (34-27, 16'), πριν ο Ζάρας κάνει δυο τα τρίποντα του (38-31). Και αν ο Καυκής απάντησε (40-34), ο Τζόουνς πρόλαβε να σκοράρει, για το 42-34 του ημιχρόνου.

Σαφέστατα και στα αποδυτήρια, οι Ιλισιώτες είχαν πολλά να πουν, αν κρίνουμε από την εξέλιξη του σκορ σε 52-52 στο 25.45'' (περιέλαβε και επί μέρους 3-10), με τον Σμιθ να δίνει τους 10 πόντους. Το αντίπαλο δέος ήταν ο Μπράουν, που έκανε 12 τους πόντους του, μόνο στο γ' δεκάλεπτο, όπως διαμόρφωνε το 60-55 (30').

Η τρέλα συνεχίστηκε και στην τελευταία πράξη, όπου μετά το 63-55 (31'), είδαμε τον Στέφενς να... πηγαίνει μόνος του τον Ηλυσιακό στο 63-63 (32.30''), ενώ από τα χέρια του ΕμΜποντζ προηγήθηκε για πρώτη φορά 69-71 (38'). Και αν οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το πάνω χέρι (74-71, 39'), ο Ιωάννου ευστόχησε σε τρίποντο για να κρατήσει στα ύψη το ενδιαφέρον. Ο Μπράουν αστόχησε ο Μπάβτσιτς όμως, πήρε το ριμπάουντ και στα 30'' διαμόρφωσε το 76-73, που έμεινε ως αποτέλεσμα μετά τα άστοχα σουτ των Καυκή και Στέφενς.

Δεκάλεπτα: 22-16, 20-18, 18-21, 16-18