Facebook Pixel Δυσκολεύτηκε ο Πανιώνιος
| 2013-11-23 21:23:00

Δυσκολεύτηκε ο Πανιώνιος

O Πανιώνιος για 30 λεπτά τα βρήκε... μπαστούνια κόντρα στον Ηλυσιακό, αλλά στην τελευταία περίοδο βρήκε τα πατήματα του και πήρε τη νίκη με 69-64. Κορυφαίος ο ΜακΚόλουμ με 29 πόντους.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 8-2 στο τελευταίο τρίλεπτο βρέθηκαν στο +7 (16-23) με τον ΜακΚόλουμ να μειώνει με βολές σε 18-23. Τα πολύ κακά ποσοστά των γηπεδούχων συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο (7/20 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 9/13 βολές) και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ηλυσιακό να ξεφύγει ακόμα και με 11 πόντους (21-32). Στη συνέχεια όμως οι «κυανέρυθροι» βελτιώθηκαν τουλάχιστον αμυντικά και κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο στους πέντε, 32-37.

Με μικρό σερί 5-0 στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 37-37, όμως οι Ιλισιωτες απάντησαν με επιμέρους 8-2 για το +6 (39-45). Η διαφορά δεν ξέφυγε από αυτό το πλαίσιο με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 52-56. Παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι κράτησαν στο «0» τον Ηλυσιακό για περισσότερα από έξι λεπτά ενώ με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά, 59-56. Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έχασαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο τελικό 69-64 και ταυτόχρονα στην πέμπτη του φετινή νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 32-37, 52-56, 69-64