Facebook Pixel Άνετος και ωραίος ο ΚΑΟΔ!
| 2014-01-11 21:12:00

Άνετος και ωραίος ο ΚΑΟΔ!

Ο ΚΑΟΔ νίκησε και τα Τρίκαλα με 83-70 στο «Δ. Κραχτίδης» για τη 13η αγωνιστική και φτάνοντας τις επτά νίκες σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση

Με… μονό των Βον και Έβανς έμοιαζε το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ο πρώτος πέτυχε 13 (με απόλυτη ευστοχία) και ο δεύτερος 11 πόντους στο διάστημα αυτό. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-0 ξέφυγαν 19-11, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (24-23) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου αλλά μόνο προσωρινά, αλλά οι Δραμινοί δεν έχασαν τον έλεγχο και ξέφυγαν ξανά με οκτώ χάρη σε τρίποντο του Σπυριδωνίδη (34-26). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 36-31 και απόλυτους πρωταγωνιστές τον Βον που είχε 20 πόντους και τον Έβανς με έναν λιγότερο.

Δίνοντας έμφαση στην άμυνα, ο ΚΑΟΔ διατήρησε τα ηνία και στα μέσα της τρίτης περιόδου έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά (49-39). Οι νεοφώτιστοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και με οδηγό τον Γκρέιντζερ πλησίασαν ακόμη και στον πόντο (51-50). Ως εκεί όμως, αφού η τέταρτη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους. Ο Μπράουν πήρε το όπλο του και οδήγησε την ομάδα του σε ένα σερί 13-0 και στο 63-50, την ώρα που λάθη και αστοχία χαρακτήριζαν το παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Παρά τις προσπάθειες του Γιούιν (72-63) το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους Δραμινούς, που διαχειρίστηκαν το προβάδισμα κι έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-31, 53-50, 83-70.