Με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση στο κλειστό της Περιβόλας. Χαρακτηριστικό της πρώτης περιόδου η εκατέρωθεν αστοχία από τα 6,75μ. (3/10 για τους γηπεδούχους, 1/5 για τους φιλοξενούμενους). Οι δύο ομάδες ήταν ισότιμες στο παρκέ, πράγμα που επιβεβαιώνει και το 21-21 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ίκαρος με σερί 6-0 στη συνέχεια κατάφερε να προηγηθεί με 21-27, η απάντηση όμως ήταν άμεση από τους παίκτες του Νίκου Βετούλα. Με 10 αναπάντητους πόντους πήραν ξανά τα ηνία (31-27), όμως δεν κατάφεραν να τα διατηρήσουν μέχρι το ημίχρονο αφού το επιμέρους 8-2 των φιλοξενούμενων ήταν αυτό που τους οδήγησε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ τους 33-35.

Και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Έχοντας σχεδόν ισορροπία σε όλες τις κατηγορίες, Απόλλων και Ίκαρος εναλλάσσονταν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου το τέλος της οποίας βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 53-53. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν σερί 10-0 (67-57) και να προηγηθούν με διψήφιο αριθμό πόντων χωρίς όμως να έχει… τελειώσει κάτι. Η ομάδα της Χαλκίδας απάντησε με δικό της 6-0 πλησιάζοντας στους 4 (69-65). Όμως στα δυόμιση λεπτά που απέμεναν ξέμεινε από δυνάμεις με τον Απόλλωνα να φτάνει στο τελικό 71-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 33-35, 53-53, 71-65