Facebook Pixel Τα εύκολα, δύσκολα ο Πανιώνιος
| 2014-02-02 19:36:00

Τα εύκολα, δύσκολα ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος εκεί που έδειχνε να "καθαρίζει" τον ΚΑΟΔ, οι Δραμινοί έκαναν σερί 30-6 (!) και εν τέλει οι κυανέρυθροι νίκησαν με 77-71!

Ο Πανιώνιος ήταν καταιγιστικός στην εκκίνηση και με 5/5 τρίποντα, έφτασε στο 24-10 (6'), με τον Κάρτερ να 'χει προσφέρει τους 13 πόντους της παρέας του. Ο ΚΑΟΔ αντέδρασε με τους Τζόουνς και Ζάρα, πριν ο Μπάβτσιτς διαμορφώσει το 30-20 του 10', που είχε 9/14 σουτ για τους γηπεδούχους και 7/15 για τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο κατά... τον εξής τρόπο: οι "κυανέρυθροι" ξεκίνησαν με 9-0 (39-20, με τον Σκορδίλη να 'χει τέσσερις σερί πόντους), πριν οι Δραμινοί τρέξουν το 10-0 (με ηγέτη τον Τζόουνς για το 39-30 στο 16.50''). Τι ακολούθησε; Ένα νορμάλ παιχνίδι, πριν ο ΜακΚόλουμ κάνει ένα βήμα μπροστά για το 10-2 του φινάλε του α' ημιχρόνου (55-37, 20'). Σημείωση: εκ των 17 πόντων των παικτών του Μάρκοβιτς στη β' περίοδο, οι 10 ήταν με βολές. Μαζί οι αντίμαχοι είχαν 11 λάθη.

Οι Μπατής, ΜακΚόλουμ, Κυρίτσης, Μίλμπουρν και Μισέλ ανέλαβαν να στείλουν τη διαφορά στους 27 πόντους (68-41, 24.30, με τον Αμερικανό γκαρντ να 'χει φτάσει τους 21π.), πριν εμφανιστεί στο προσκήνιο ο Στίγκερς. Μαζί με τον Μπάβτσιτς κίνησαν αυτό που έγινε 72-63 (στο 35', με 13-0).

Ο Πανιώνιος χρειάστηκε έξι (6) λεπτά για να σκοράρει τους πρώτους πόντους στην τέταρτη περίοδο (74-63 με τον Κυρίτση) και ο Σφαιρόπουλος δυο τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του, οι οποίοι είχαν υποπέσει σε έξι λάθη. Τα έκαναν επτά, όπως ο Μάρκοβιτς ηγήθηκε του 74-68 (38'). Για να μη μετράτε από το -27 (68-41), ο ΚΑΟΔ έτρεξε επί μέρους 30-6 έως το 74-71, στα 15'' για το τέλος, όταν ο Σλαφτσάκης έστειλε τον Μπατή στις βολές, εκείνος ευστόχησε και τελείωσε αυτό που πήγε να εξελιχθεί σε θρίλερ για τους Νεοσμυρνιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 55-37, 72-52, 77-71.