Facebook Pixel Έκανε come back και νίκησε ο Ίκαρος!
| 2014-02-15 19:45:00

Έκανε come back και νίκησε ο Ίκαρος!

Ο Ίκαρος Χαλκίδας επέστρεψε από το -15 και πήρε σημαντική νίκη απέναντι στα Τρίκαλα (81-74), χάρις στο καλό τρίτο δεκάλεπτο που έτρεξε.

Οι Χαλκιδαίοι είχαν ως μπροστάρη στην επανάληψη τον Ρίτσαρντς που χάραξε τον δρόμο της ομάδας προς τη νίκη και τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (16 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε ακξόμα 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο μέρος ο Ικαρος μπήκε αγριεμένος στο παρκέ (5-0 στο 1'), αλλά τα Τρίκαλα πήραν μπροστά από κει και πέρα. Οι φιλοξενούμενοι με τον Εβανς να δείχνει ασταμάτητος (9π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Σαπ και Πέτροβιτς, πίεσαν στην άμυνα, πήραν τα ριμπάουντ, εκμεταλλεύτηκαν την τραγική αστοχία του Ικάρου από τα 6,75μ. (1/9 μέχρι το 13΄) και τα πολλά λάθη των γηπεδούχων και έτσι οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη κυριάρχησαν (με μπροστάρη αυτή την φορά τον Πάνος) στο παρκέ (8-14 στο 5΄ και 13-22 στο 9΄) και στο 13΄ η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (15-30). Ο Ικαρος στην συνέχεια έλεγξε τα ριμπάουντ, πίεσε στην άμυνα ο Σάτον πήρε το όπλο του στην επίθεση και οι Χαλκιδαίοι μείωσαν στους 8 ποντους (30-38 στο 17΄), αλλά το ημίχρονο τους βρήκε τελικά πίσω με 10 πόντους (32-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ικαρος μεταμορφώθηκε. Η άμυνά του άρχισε να λειτουργεί και βραχυκύκλωσε τους φιλοξενούμενους, τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν, ο Ρίτσαρντς έδειχνε αφιονισμένος και με 12 πόντους του, οδήγησε την ομάδα σε ένα επιμέρους σκορ 25-7 και έτσι οι Χαλκιδαίοι (πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 25΄ με 50-49) γύρισαν ανάποδα το ματς και προηγήθηκαν με 57-49 στο 26΄, ενώ στο 29' η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους (63-52).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειχναν απόλυτοι κυρίαρχοι μέχρι το 35΄ (75-65). Απο κει και πέρα τα Τρίκαλα ξύπνησαν προσπάθησαν και με πρωταγωμνιστές τους Γιούιν και Περούνιτσιτς, μπλόκαραν τους γηπεδούχους και με ένα επιμέρους σκορ 8-1 πλησίασαν στους 3 πόντους 76-73.

Οι Γκαγκαλούδης (2/2βολ.), Ασκα, όμως, (λέι απ) έδωσαν αέρα 7 πόντων στον Ικαρο (80-73) στο 39΄

Στο τελευταίο λεπτό ο Γιαννακίδης με ½ βολές μείωσε σε 80-74, ο Σάτον μιμήθηκε (1/2 βολές) των παίκτη των Τρικάλων και διαμόρφωσε το τελικό 81-74

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-42, 63-54, 81-74